Rata sinuciderilor in cadrul armatei americane, in crestere

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Cel putin 21 de soldati americani stationati in Irak s-au sinucis anul trecut, a declarat adjunctul responsabilului pe probleme de sanatate din cadrul Ministerului american al Apararii, William

Cel putin 21 de soldati americani stationati in Irak s-au sinucis anul trecut, a declarat adjunctul responsabilului pe probleme de sanatate din cadrul Ministerului american al Apararii, William Winkenwerder, subliniind ca acest lucru duce la o usoara crestere a statisticilor numarului de sinucideri in randul armatei americane. Rata sinuciderilor in cadrul armatei SUA a crescut de la 11 pentru 100.000 de soldati la 13,5, a afirmat William Winkenwerder. Potrivit acestuia, din 21 de sinucideri in Irak, 18 au avut loc in randul militarilor din armata terestra, restul apartinand altor servicii. Oficialul american a estimat, totodata, ca intre 300 si 400 de soldati au fost retrasi din Irak din motive de sanatate mintala si a mentionat ca nu dispune de cifre in legatura cu numarul soldatilor stationati in Irak care primesc ingrijiri pentru simptome legate de stres.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite