Rata sinuciderilor in cadrul armatei americane, in crestere
0Cel putin 21 de soldati americani stationati in Irak s-au sinucis anul trecut, a declarat adjunctul responsabilului pe probleme de sanatate din cadrul Ministerului american al Apararii, William
Cel putin 21 de soldati americani stationati in Irak s-au sinucis anul trecut, a declarat adjunctul responsabilului pe probleme de sanatate din cadrul Ministerului american al Apararii, William Winkenwerder, subliniind ca acest lucru duce la o usoara crestere a statisticilor numarului de sinucideri in randul armatei americane. Rata sinuciderilor in cadrul armatei SUA a crescut de la 11 pentru 100.000 de soldati la 13,5, a afirmat William Winkenwerder. Potrivit acestuia, din 21 de sinucideri in Irak, 18 au avut loc in randul militarilor din armata terestra, restul apartinand altor servicii. Oficialul american a estimat, totodata, ca intre 300 si 400 de soldati au fost retrasi din Irak din motive de sanatate mintala si a mentionat ca nu dispune de cifre in legatura cu numarul soldatilor stationati in Irak care primesc ingrijiri pentru simptome legate de stres.























































