Primaria Capitalei mentine haosul in publicitatea stradala

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Doar 15 la suta din panouri sunt amplasate legal in Bucuresti

Haosul existent in publicitatea stradala din Bucuresti este mentinut artificial de functionarii interesati, condusi de primarul Traian Basescu. Controalele si verificarile facute de primariile de sector au dovedit ca raportul sub care inteleg oamenii lui Basescu sa respecte legalitatea este de numai 15 la suta. "Daca luam in calcul si panourile de pe domeniul public si cele de pe domeniul privat, este o estimare corecta", recunoaste chiar seful Directiei de publicitate a municipalitatii, Emanuel Papagheorghiu. Daca mai spunem ca sumele care se vehiculeaza in publicitatea exterioara in Bucuresti sunt estimate de specialisti la aproape 10 milioane de dolari anual, rezulta clar ca dorinta functionarilor de a impune o regula care sa fie respectata, in interesul bugetului, scade odata cu cresterea coruptiei de care se plangea chiar primarul general. El a si facut o plangere la Parchet, in ianuarie 2001, cand sesiza faptul ca majoritatea firmelor de publicitate exterioara (outdoor) au prejudiciat bugetul local cu aproape 3,5 milioane de dolari. Dar, de atunci, dupa cum spune directorul Papagheorghiu, firmele "au inteles necesitatea impunerii unor reguli din mers" si au acceptat sa coopereze cu Primaria, platind o taxa pe panou, pentru cele de pe domeniul public al orasului. O hotarare in acest sens a fost adoptata de Consiliul municipal in luna iulie, iar taxele variau intre 40 de dolari si 500 de dolari pe panou, in functie de zona si de tipul de panou. Aceasta taxa este minima, avand in vedere ca dintr-un panou se poate castiga lunar circa 500 de dolari. Primarul sectorului 1, Vasile Gherasim, se plange ca nici jumatate din taxa instituita nu vine la bugetele sectoarelor, pentru ca proiectul propus de "specialistii" Primariei Capitalei si aprobat de consilieri a blocat conturile: fiind vorba despre o taxa speciala, trebuia colectata intr-un cont special. In sase luni, bugetul Capitalei a strans circa zece miliarde, din care jumatate trebuia sa mearga la bugetele sectoarelor unde se aflau panourile. Gherasim s-a implicat si le-a impus celor de la Capitala sa intre in legalitate, asa ca directorul Papagheorghiu a propus modificarea hotararii pentru deblocarea contului, dar ea zace pe undeva prin sertarele functionarilor lui Basescu. Oricum, panourile pentru care se plateste aceasta taxa sunt o parte din cele 15 la suta care sunt legale, chiar daca nu au autorizatie de construire. In urma haosului mentinut, au aparut firme-hacker, care fara nici o autorizatie, primesc bani de la clientii interesati in campanii publicitare scurte, de cateva zile sau o saptamana, monteaza panouri ilegale, cu reclama ceruta. Pana isi dau seama despre ce este vorba inspectorii de sector, firma-hacker si-a si retras panoul, iar daca acesta este demolat, castigul este oricum mult mai mare decat pierderea. Faptul ca Basescu a reusit sa reglementeze mai putin de 15 la suta din publicitatea bucuresteana mentine suspiciunea asupra unui singur lucru: unde se duc acum banii de la functionarii cu gentuta?

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite