Prima universitate "judeteana" se va infiinta la Slobozia
0"Indicatia pretioasa" a premierului Adrian Nastase de infiintare a cate unei universitati in fiecare capitala de judet va fi pusa in practica incepand chiar din aceasta toamna. Ministrul Educatiei,
"Indicatia pretioasa" a premierului Adrian Nastase de infiintare a cate unei universitati in fiecare capitala de judet va fi pusa in practica incepand chiar din aceasta toamna. Ministrul Educatiei, d-na Ecaterina Andronescu, s-a gandit ca ar fi bine ca, din anul universitar viitor, la Slobozia (jud. Ialomita) sa ia nastere cel putin un colegiu, "pentru a mai ridica putin nivelul orasului". Cum cifra de scolarizare pentru anul academic 2002-2003 a fost deja aprobata prin HG, viitorul colegiu va fi o filiala a unei mari universitati. Deocamdata nu se stie exact ce specializare va fi instituita la Slobozia, dar d-na ministru crede ca cele mai indicate ar fi "institutori" sau una economica. "Oricum, nu vor fi mai mult de 25 de locuri repartizate", ne-a spus d-na Andronescu, urmand ca in cel mai scurt timp sa fie aleasa si universitatea-mama.























































