Presedintele Bush si premierul Blair pun la cale soarta Irakului postbelic

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Viitoarea administratie irakiana si rolul ONU, probleme asupra carora vederile celor doi lideri nu coincid

Pentru a treia oara in mai putin de o luna, presedintele George Bush si premierul Tony Blair discuta evolutia campaniei militare americano-britanice din Irak si problemele legate de reconstructia si administrarea tarii dupa terminarea acestei campanii. Sosit la Belfast, capitala Irlandei de Nord, tarziu, in cursul serii de ieri, Bush a luat parte, impreuna cu gazda sa, la un dineu de lucru la Castelul Hillsborough, din afara orasului, loc special ales, pentru a se evita eventuale manifestari de protest impotriva razboiului din Irak, convorbirile urmand a continua si astazi. Chiar daca cei doi lideri au mers, pana acum, mana in mana, punctele lor de vedere nu coincid insa in ce priveste "foaia de parcurs" a Irakului postbelic, respectiv forma pe care o va imbraca viitoarea administratie provizorie, condusa de generalul american in retragere Jay Garner, contributia care urmeaza sa revina Organizatiei Natiunilor Unite, precum si rolul pe care il va juca opozitia irakiana in exil. Potrivit cotidianului londonez Guardian, Blair nu doreste ca administratia provizorie americana sa fie considerata un guvern de ocupatie, motiv pentru care se pronunta pentru un mandat de numai doua-trei luni al acestei administratii, in vreme ce partea americana inclina spre un mandat mai lung, de sase luni. Odata incheiat acest mandat, puterea urmeaza sa fie incredintata unei autoritati irakiene interimare, Blair socotind potrivit ca aceasta autoritate sa nu fie dominata de opozantii din exil ai actualului regim de la Bagdad, asa cum ar dori Pentagonul, ci sa includa cu prioritate figuri reprezentative din interior. France Presse atrage atentia ca exista, in aceasta privinta, "serioase divergente" chiar in sanul guvernului american. Ministrul apararii, Rumsfeld, estimeaza ca opozitia irakiana din afara este mai in masura sa guverneze Irakul, pentru ca exilatii au trait in Occident si sunt familiarizati cu mecanismele democratice, in vreme ce secretarul de stat Colin Powell se teme ca o asemenea solutie ar fi primita cu ostilitate de populatia locala si ar impiedica eforturile vizand repunerea pe linia de plutire a legaturilor serios deteriorate ale Americii cu Europa occidentala si lumea araba. Nici in privinta rolului ONU, vederile Londrei si Washingtonului nu sunt aceleasi. Britanicii doresc - sustine BBC - ca ONU sa organizeze o conferinta irakiana, care sa aleaga in mod democratic noii lideri ai tarii, intregul proces urmand a fi monitorizat de un coordonator special al Natiunilor Unite, in timp ce americanii ar prefera ca atributiile ONU sa fie pur umanitare. In afara de aceste dosare atat de complicate, Bush si Blair urmeaza sa abordeze si chestiuni legate de relansarea procesului de pace din Irlanda de Nord, unii oameni politici nord-irlandezi considerand, insa, nu prea inspirata alaturarea acestor seturi separate de probleme.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite