Premierul nipon ii cere lui Bush sa scoata Phenianul din "axa raului"

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele SUA, George W. Bush, va examina propunerea japoneza privind o posibila excludere a Coreei de Nord din "axa raului", si reluarea dialogului cu Phenianul, a declarat, ieri, intr-un interviu

Presedintele SUA, George W. Bush, va examina propunerea japoneza privind o posibila excludere a Coreei de Nord din "axa raului", si reluarea dialogului cu Phenianul, a declarat, ieri, intr-un interviu pentru televiziunea japoneza Fuji, premierul japonez, Junichiro Koizumi, care a avut, joi, o convorbire telefonica cu liderul american. In ianuarie, presedintele american declarase ca Iranul, Irakul si Coreea de Nord, state suspectate ca detin sau dezvolta arme de distrugere in masa, formeaza o "axa a raului". Koizumi l-a informat pe Bush ca liderul nord-coreean, Kim Jong II, a promis, in timpul summitului nipono-nord-coreean din aceasta saptamana, ca va extinde un moratoriu privind testarea rachetelor sale si ca Phenianul isi va respecta promisiunile legate de programul sau nuclear, permitand accesul inspectorilor Agentiei Internationale pentru Energie Atomica (AIEA). In 1994, printr-un acord intre SUA si Coreea de Nord programul nuclear nord-coreean era abandonat in schimbul a doua reactoare nucleare finantate de Occident si furnizarea anuala de combustibil. Conform intelegerii, Phenianul se obliga sa permita accesul inspectorilor AIEA pe teritoriul sau, dar, pana in prezent, nu a respectat prevederile acordului.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite