Poporul mai poate intra trei zile gratis în Parlament
0Mii de curioşi au venit să admire pe dinăuntru Palatul, intrarea fiind liberă de Integrare
Odată intraţi în plenul Parlamentului, mulţi au testat microfoanele la care iau cuvântul mai-marii ţării şi au încercat chiar să răsfoiască documentele lăsate prin bănci, totul spre disperarea personalului de supraveghere.
"Toate astea sunt din banii noştri!", s-a revoltat un bărbat apostrofat de paznici. El a fost aprobat imediat de cei din jur. Însă, în general, oamenii au admirat liniştiţi arhitectura, pozându-se sub bradul parlamentarilor sau lângă tandemul de steaguri România-UE. Vizitatorii au analizat cu atenţie chiar şi plantele exotice plasate pe holuri şi gospodinele au socotit cât costă fiecare în parte. Profitând de "porţile deschise", protestatarii de profesie şi-au făcut apariţia la Casa Poporului. "Din '90 aţi votat hoţi la guvernare/Acum, copiii noştri mor prin canale", a scandat un bătrân îmbrăcat într-o şubă din oaie. "Ne-au distrus agricultura, acum facem sex cu gura/PSD-ul şi Năstase să trăiască", a continuat Nicolae Bocăneţ, membru al Partidului Revoluţionarilor Români, încercând să ia cuvântul într-una din sălile de consiliu.
Un muncitor a povestit
cum a ajuns la Canal
Distrat de zelul "inginerului doctor Bocăneţ", un bărbat între două vârste, fost muncitor pe şantierul Casei Poporului, a povestit cum a ajuns să fie pedepsit cu munca la Canal. "La o vizită de verificare, le-am schimbat traseul
tovarăşilor
şi i-am condus direct într-o porţiune cu beton proaspăt. S-au împotmolit până la genunchi. Însă am plătit pentru gluma asta", şi-a amintit cu haz bărbatul, care s-a recomandat doar cu numele Valer. Agitaţia celor dornici să vadă Palatul Parlamentului nu s-a potolit nici cu 10 minute înainte de ora închiderii. Paznicii au reuşit cu mare greutate să îi convingă pe oameni că se poate intra gratis şi în zilele următoare.























































