Pentagonul recunoaste ca i-a pierdut urma lui bin Laden
0Pentagonul a anuntat, luni, ca nu stie unde se afla Osama bin Laden, desi reateau terorista Al-Qaida a fost anihilata. SUA estimau, in urma cu doar cateva zile, ca teroristul numarul al planetei se
Pentagonul a anuntat, luni, ca nu stie unde se afla Osama bin Laden, desi reateau terorista Al-Qaida a fost anihilata. SUA estimau, in urma cu doar cateva zile, ca teroristul numarul al planetei se afla in pesterile de la Tora Bora, dar, in prezent, i-au pierdut urma. Guvernul britanic sustine ca bin Laden se afla inca in Afganistan, in timp ce oficialii americani nu exclud posibilitatea ca miliardarul saudit sa fi fugit in Pakistan. SUA au trimis forte speciale in Pakistan, pentru a coordona eforturile de capturare a lui bin Laden si a complicilor acestuia, care ar fi putut parasi Afganistanul. Agentia Americana de Informatii (CIA) a trimis mai multi agenti in centrele de detentie pakistaneze pentru a ajuta la interogarea membrilor Al-Qaida capturati. Pe de alta parte, soldatii britanici si cei americani continua sa-l caute pe bin Laden la Tora Bora, scotocind fiecare pestera pentru a fi siguri ca liderul Al-Qaida nu a fost ucis in timpul bombardamentelor. Putinele informatii de care dispun fortele americane si aliatii lor, despre ascunzatoarea lui bin Laden, sugereaza ca miliardarul de origine saudita a parasit regiunea Tora Bora de mai multe zile. Trupelor afgane le-au fost puse la dispozitie fotografiile digitale ale celor mai importanti membri Al-Qaida, pentru a putea identifica prizonierii capturati in urma luptelor de la Tora Bora. Unul dintre acestia a declarat ca bin Laden se afla inca in apropiere de Tora Bora, la mijlocul lunii noiembrie, dar atunci a fost ultima data cand l-a vazut. "Primim tot felul de informatii despre bin Laden - ca se afla in pesteri, ca nu se afla in pesteri; ca a reusit sa scape, ca nu a reusit", a declarat presedintele american, la inceputul saptamanii. Vorbind despre zvonurile privind posibilitatea ca liderul Al-Qaida sa se fi ascuns intr-una din pesterile de la Tora Bora, unul dintre comandantii militari afgani a declarat ca nu exista nici o pestera care sa nu se afle sub controlul mujahedinilor. Administratia americana a atras atentie ca razboiul din Afghanistan nu se va incheia pana cand nu vor fi capturati bin Laden si liderul spiritual al talibanilor, mulahul Mohammed Omar. Ieri, noul sef al serviciului de informatii afgan, Haji Gullalai, a declarat ca Omar se ascunde, impreuna cu 500 de sustinatori inarmati, in pesterile din provincia Helmand, situata la aproximativ 150 de kilometri de Kandahar. Gullalai a afirmat ca dupa ce va fi prins Omar va fi spanzurat.























































