Pentagonul pregateste inlaturarea lui Saddam Hussein

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Pentagonul si serviciile de informatii secrete americane au inceput pregatirile pentru un atac asupra Irakului, care ar putea fi declansat anul acesta, implicand 200.000 de militari americani.

Pentagonul si serviciile de informatii secrete americane au inceput pregatirile pentru un atac asupra Irakului, care ar putea fi declansat anul acesta, implicand 200.000 de militari americani. Potrivit cotidianului britanic "The Guardian", care citeaza surse diplomatice de la Londra si Washington, campania are scopul sa-l inlature de la putere pe Saddam Hussein. Publicatia sustine ca presedintele american George W. Bush si cabinetul sau de razboi au luat hotararea, la sfarsitul lunii ianuarie, de a ataca Irakul, dupa ce au constatat ca politica dusa de SUA pana in prezent nu a dat roade. Conform unor surse de la Casa Alba, planurile prevad atat un razboi "pe fata", cat si unul "invizibil" si au ajuns pe biroul lui Bush zilele trecute. Oficialitatile de la Pentagon au studiat aceste planuri pe toate fetele, avand in vedere faptul ca liderul de la Bagdad, care stie ca de data aceasta este in joc viata sa, ar putea lansa atacuri cu arme biologice si chimice impotriva trupelor americane din regiune si impotriva Israelului. Acest pericol ar putea fi diminuat, daca americanii vor lansa bombardamente intensive asupra apararii antiaeriene irakiene, afirma "The Guardian". Razboiul "invizibil" dus de SUA in Irak ar putea implica inarmarea si antrenarea luptatorilor kurzi din nordul tarii si a musulmanilor siiti din Kuwait. Agenti ai CIA, precum si detasamente ale trupelor speciale americane au fost trimisi in Kuwait si se pare ca au inceput sa puna in aplicare acest lucru. Totodata, CIA si fortele speciale vor lansa in urmatoarele luni o campanie de sabotaj si un razboi propagandistic. Campania ar putea fi declansata de disputa dintre Irak si ONU asupra inspectarii depozitelor de arme, prevazuta sa aiba loc peste trei luni. Potrivit unei oficialitati americane din Departamentul de Stat, regimului de la Bagdad ii va fi foarte greu sa accepte programul elaborat de SUA pentru inspectarea armelor. Atat de mare este dorinta Casei Albe de a scapa de Saddam Hussein, incat SUA sunt pregatite sa porneasca un razboi, chiar daca Irakul va accepta termenii programului, mai sustine sursa citata de publicatia britanica. Oficialul american a afirmat ca se asteapta ca razboiul sa inceapa la scurt timp dupa ultimatumul ce va fi adresat Irakului in luna mai. Planurile pentru campania impotriva Irakului se bazeaza pe un proiect mai vechi, alternativ, elaborat de Statul Major american interarme, care prevede utilizarea a 200.000 de soldati americani, cea mai mare parte a lor urmand sa intre in aceasta tara din Kuwait. Comandamentul central a pus deja bazele cartierelor generale din Golf, noteaza "The Guardian". Astfel, centrul de comanda pentru aviatia militara americana va fi la baza saudita "Printul Sultan", cel pentru infanterie in Kuwait, iar cartierul general al marinei, in Bahrain.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite