Pe podul Brooklyn din New York, se pun becuri ecologice
0Becurile de pe podul Brooklyn, vechi de 125 de ani, vor fi schimbate cu altele mai puţin poluante Celebrul Brooklyn Bridge din New York, unul dintre cele mai vechi poduri din Statele Unite, se
Becurile de pe podul Brooklyn, vechi de 125 de ani, vor fi schimbate cu altele mai puţin poluante
Celebrul Brooklyn Bridge din New York, unul dintre cele mai vechi poduri din Statele Unite, se îmbracă în straie ecologice. Faimosul sistem de iluminat al podului va fi modernizat, iar actualele becuri au început să fie înlocuite cu lămpi fluorescente care economisesc energia.
Proiectul se înscrie în campania ecologică lansată de primarul newyorkez Michael Bloomberg, care va continua cu înlocuirea a 25.000 de becuri stradale şi dotarea poliţiei şi pompierilor cu maşini-hibrid.
Schimbarea celor 160 de becuri ale podului, care-şi va sărbători anul viitor venerabila vârstă de 125 de ani, va costa 500.000 de dolari, dar va "cruţa" atmosfera de 134 tone de emisii de CO2 anual, pentru că va consuma mai puţin curent electric produs prin arderea combustibililor fosili.
Potrivit oficialilor, Brooklyn Bridge va fi urmat şi de alte mari poduri americane. Brooklyn a fost iluminat cu becuri pentru prima oară la începutul anilor '70, putând fi admirat de la o distanţă de 40 de kilometri.
Becurile pe mercur de 100 W vor fi înlocuite cu lămpi de 24 W, cunoscute sub denumirea tehnică de diode emiţătoare de lumină (LED). Spre deosebire de becurile vechi, care rezistau circa 1.000 de zile înainte să se ardă, LED-urile au o durată de viaţă de trei ori mai mare.
Datorită longevităţii, becurile nu vor mai fi schimbate ani la rândul, iar, pe lângă electricitate, factura mentenanţei va fi sensibil mai mică. Pentru podul Brooklyn a fost creat un prototip special, care va fi amplasat în locul sistemului vechi anul viitor.
În primăvară, primarul Bloomberg a dat publicităţii un studiu potrivit căruia New York-ul a emis în 2005 mai bine de 58 milioane de tone de CO2 în atmosferă, ceea ce înseamnă 1% din emisiile de carbon ale SUA. Bloomberg şi-a propus reducerea cu 30% a emisiilor de carbon pentru New York până în anul 2030.
(Livia Cimpoeru)























































