Paznici, prinşi la furat de motorină
0Cinci angajaţi ai unei societăţi comerciale din judeţul Arad au fost reţinuţi de jandarmi, după ce au fost prinşi în flagrant când furau motorină din vagoanele-cisternă staţionate în
Cinci angajaţi ai unei societăţi comerciale din judeţul Arad au fost reţinuţi de jandarmi, după ce au fost prinşi în flagrant când furau motorină din vagoanele-cisternă staţionate în incinta fostului Combinat Chimic din comuna Vladimirescu. Cei cinci trebuiau să păzească de fapt vagoanele, dar mirajul banilor obţinuţi uşor era prea mare pentru a se putea abţine să nu sustragă combustibilul. Ei se specializaseră în furtul de motorină, astfel că pentru a nu fi surprinşi de camerele de supraveghere video instalate în perimetrul Combinatului, aceştia trăgeau vagoanele în afara razei de acţiune a echipamentelor video. Apoi desfăceau robinetele cu atenţie, fără să rupă sigiliile şi scoteau motorină, pe care o transportau în canistre. Potrivit jandarmilor, în momentul surprinderii, cei cinci aveau deja în canistre 400 litri de combustibil. (V. Cupă)























































