Osama bin Laden ameninta SUA si aliatii lor din Irak cu noi atentate

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Postul de televiziune Al-Jazira, cu sediul central la Doha, a difuzat, sambata, doua inregistrari audio atribuite lui Osama bin Laden, in care acesta ameninta Statele Unite cu noi atentate, iar tarile

Postul de televiziune Al-Jazira, cu sediul central la Doha, a difuzat, sambata, doua inregistrari audio atribuite lui Osama bin Laden, in care acesta ameninta Statele Unite cu noi atentate, iar tarile care au participat la razboiul din Irak, cu represalii. In primul mesaj, vocea atribuita sefului retelei teroriste Al-Qaida afirma: "Ne rezervam dreptul de a riposta la momentul si locul oportune impotriva tuturor tarilor care participa la razboiul nedrept din Irak, special in Marea Britanie, Spania, Australia, Polonia, Japonia si Italia". "Tarile din lumea islamica care participa la razboiul din Irak nu vor fi uitate, mai ales cele din Golf si, in principal, Kuweit", se mai precizeaza in mesaj. In cel de-al doilea mesaj, Bin Laden saluta "jihadul poporului irakian", subliniaza "impotmolirea SUA in Irak" si cere imperios americanilor sa paraseasca aceasta tara. Vocea ii avertizeaza pe "toti musulmanii, in special pe irakieni, sa nu indrazneasca sa sprijine armatele americane si pe aliatii lor, pentru ca oricine ii ajuta comite un sacrilegiu". Autenticitatea inregistrarilor nu a putut fi verificata imediat din surse independente, insa vocea si stilul discursului sunt asemanatoare cu cele anterioare atribuite lui Bin Laden, precizeaza majoritatea agentiilor internationale de stiri. Postul Al-Jazira nu a comunicat data la care au fost efectuate aceste inregistrari, dar in mesajul catre poporul irakian, vocea atribuita lui Bin Laden face referire la "guvernul lui Mahmoud Abbas", premierul palestinian demisionat la 6 septembrie, ceea ce sugereaza ca inregistrarea este anterioara acestei date.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite