Operatiunile din Irak - deficiente in materie de informatii
0Operatiunile americane din Irak prezinta grave deficiente in ceea ce priveste colectarea si tratarea informatiilor militare, echipele de recunoastere care actioneaza pe teren nerealizand decat o mica
Operatiunile americane din Irak prezinta grave deficiente in ceea ce priveste colectarea si tratarea informatiilor militare, echipele de recunoastere care actioneaza pe teren nerealizand decat o mica parte din rapoartele solicitate. Aceste concluzii figureaza in raportul armatei americane pregatit de Centrul de aplicatii de teren, de la Fort Leavenworth (Kansas). Raportul se bazeaza pe observatiile a doua echipe din cadrul armatei, care au actionat in Irak, Qatar, Kuwait si Afganistan, in mai si iunie, evaluand necesitatile unitatilor militare. Potrivit concluziilor acestora, unitatile din Irak, care au ca misiune depistarea simpatizantilor lui Saddam Hussein si a militantilor islamisti straini, primesc des informatii perimate, din cauza neregulilor la nivelul comandamentului. Astfel, 69 de echipe de recunoastere tactica au fost trimise in Irak, de la inceputul razboiului. Acestea trebuiau sa furnizeze, zilnic, cel putin 120 de rapoarte informative, dar, deocamdata, nu furnizeaza decat o treime. In document se arata ca lipsa rapoartelor nu se datoreaza activitatii reduse, ci lipsei de orientare si informatiilor furnizate de cartierele generale. O retea de comunicare sofisticata a fost instalata pentru unitatile din Irak, din cauza ca legatura intre terminale este inexistenta. Desi exista informatii, structurile de comanda intampina greutati in a profita de ele, conform raportului citat.























































