"Nu mai subventionam locuri de munca-sinecuri"
0"Nu vom mai sustine locuri de munca-sinecuri, care nu reusesc sa produca nici macar pentru realizarea salariului", a declarat ieri primul-ministru la videoconferinta cu prefectii. El a aratat ca
"Nu vom mai sustine locuri de munca-sinecuri, care nu reusesc sa produca nici macar pentru realizarea salariului", a declarat ieri primul-ministru la videoconferinta cu prefectii. El a aratat ca Guvernul "va merge pe aceeasi linie" a restructurarii marilor companii de stat prin disponibilizari de personal, pentru ca "nu trebuie sa ne prefacem ca nu stim care sunt problemele economice". Astfel, "pentru mii de locuri de munca sunt necesare cheltuieli cu sute de miliarde de lei mai mari decat veniturile, ceea ce genereaza, la nivelul intregii economii, blocaje de mii de miliarde". Adrian Nastase le-a dat de inteles sindicatelor ca nu trebuie sa planga dupa locurile de munca pierdute, pentru ca "nu erau locuri de munca adevarate", fiind subventionate prin redistribuiri de sume din domeniile economiei care aduc profit. In context, el a avertizat ca, incepand din acest an, Contractele Colective de Munca nu se vor mai putea incheia in afara bugetelor aprobate pentru fiecare societate de stat. Premierul a recunoscut ca "cea mai buna forma de protectie sociala este asigurarea unui loc de munca" si a aratat ca in 2001 "s-au creat peste 300.000 locuri de munca". Aceasta a ajutat ca rata somajului sa scada in octombrie 2001 la 7,7% in raport cu populatia activa, fata de 10,1% in octombrie 2000.























































