Navei "Alexandru C" i s-a retras pavilionul romanesc
0Vrachierul cu 25 de marinari la bord a fost arestat de autoritatile portugheze
Unei nave i-a fost retras dreptul de a arbora pavilionul romanesc. Vasul "Alexandru C" are 25 de marinari la bord si a fost arestat la sfarsitul saptamanii trecute in portul Lisabona. Vrachierul apartine firmei de transport maritim Ceminvest International SRL, din Constanta. Autoritatea Navala Romana a constatat deficiente la unul dintre generatoarele navei si la sistemul de stingere a incendiilor, puntea principala era intretinuta defectuos, iar documentele si hartile de navigatie lipseau cu desavarsire. Nava a fost arestata de autoritatile portugheze pentru aceleasi motive. Dupa remedierea carentelor, armatorul navei poate cere o noua inspectie ANR. Daca nu mai doreste, insa, pavilion romanesc, armatorul poate solicita altor autoritati navale straine un asa-numit "pavilion de complezenta".























































