Nastase nu mai vrea anticipate, ci amanate!
0Alegerile parlamentare ar urma sa aiba loc abia in 2005
Presedintele PSD, Adrian Nastase, a confirmat, ieri, ca Guvernul si partidul sau se gandesc la decalarea alegerilor prezidentiale de cele parlamentare. Dupa ce, timp de mai multe luni, PSD a vorbit constant de alegeri anticipate, ajungandu-se la o disputa pe fata cu Palatul Cotroceni, partidul de guvernamant revine acum cu o strategie naucitoare. Nu mai sunt anticipate, sunt amanate. Asa se face ca parlamentarele ar urma sa se tina in martie 2005, dupa ce, in prealabil, in cursul anului 2004, am avea doar alegeri locale - in luna iunie - si prezidentiale in septembrie-octombrie. Surse din PSD afirma ca, odata cu modificarea Constitutiei, se va inscrie si prevederea conform careia mandatul prezidential va incepe de fiecare data la 1 ianuarie, ceea ce va plasa momentul electoral undeva in lunile octombrie sau noiembrie. De altfel, PSD se gandeste si la o prelungire a mandatului prezidential, care sa se aplice de la urmatorul presedinte. Adrian Nastase a declarat, ieri, ca mandatul presedintelui va fi de 5 ani, iar cel al Parlamentului va ramane de 4 ani, ceea ce va asigura, pe de o parte, o despartire definitiva a alegerilor parlamentare de prezidentiale, iar pe de alta parte, o continuitate la nivelul institutiilor. "Campaniile electorale si schimbarile ca atare nu ar mai fi, practic, in acelasi timp si nu ar mai exista momente de discontinuitate care sa afecteze Presedintia si Parlamentul", a afirmat presedintele PSD, aflat la Roma, la o reuniune a Internationalei Socialiste. Nastase a tinut sa precizeze ca aceasta chestiune este "absolut neesentiala" pentru partidul sau, importanta fiind definitivarea cat mai grabnica a proiectului de lege prin care sa fie revizuita Constitutia. Problema alegerilor parlamentare ar putea declansa noi dispute pe scena politica. Pana acum s-a vorbit tot timpul de alegeri in 2004 si este pentru prima oara cand liderii pesedisti scot la iveala ipoteza scrutinului parlamentar in 2005. Din punct de vedere strict procedural si legal, acest lucru este posibil deoarece Constitutia actuala spune ca alegerile parlamentare se pot tine cel mai tarziu in termen de trei luni de la expirarea mandatului Legislativului. Parlamentarii alesi in 2000 au depus juramantul in luna decembrie a aceluiasi an, ceea ce indreptateste acum PSD sa vorbeasca de alegeri in 2005.























































