Ministerul Muncii face vagabonzi din militarii angajati

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

"Suntem 9 tineri ajunsi pe drumuri dupa ce am lucrat din 1990 ca militari angajati la U.M. 01422 - Ramnicu Sarat. Concret, noua ne-a expirat contractul de munca pe 01.04.2002 si de atunci am ramas pe

"Suntem 9 tineri ajunsi pe drumuri dupa ce am lucrat din 1990 ca militari angajati la U.M. 01422 - Ramnicu Sarat. Concret, noua ne-a expirat contractul de munca pe 01.04.2002 si de atunci am ramas pe drumuri. Desi noi toti ne-am platit darile catre stat corect si conform legilor romanesti - respectiv ajutor de somaj, CPS, CASS -, acum am fost lasati ca niste simpli vagabonzi, fara nici o protectie sociala, fara drept de somaj, pierzand si medicul de familie", ne-a scris prin Internet, in numele a 8 tineri, Adrian Goidescu. Contactat pentru lamurirea situatiei, maiorul Dan Sutu, sef birou juridic din cadrul Ministerului Apararii, a confirmat faptul ca "din nefericire, in aceasta situatie dezastruoasa se afla nu doar tinerii fosti militari angajati din Ramnicu Sarat, ci si alte zeci de fosti angajati militari ai MApM. Neacordarea drepturilor la somaj, pe care in mod evident acesti oameni le au, avand in vedere ca au platit toate taxele catre stat pe perioada in care au fost angajati, se datoreste exclusiv angajatilor de la fortele de munca locale, deci implicit Ministerului Muncii. Motivul invocat este faptul ca acesti oameni au fost angajati pe baza de "contract de angajare", si nu cu "contract individual de munca"", a incheiat maiorul Sutu.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite