Ministerul Educatiei - amenintat cu bomba

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Ecaterina Andronescu i-a cerut ajutorul colegului ei, ministrul de Interne Ioan Rus

Amenintarile la care au fost supuse, in ultimele zile, institutiile de invatamant din Capitala continua. Dupa atentatul cu grenada de la Liceul "Jean Monnet", si gestul teribilist al unui elev, care le-a aratat colegilor o grenada militara, ieri, Ministerul Educatiei si Cercetarii a fost amenintat cu bomba. In jurul orei 12,55, un individ necunoscut a sunat la biroul Directiei Buget Finante din minister. Barbatul spunea ca la parterul cladirii a fost amplasat un dispozitiv exploziv. Secretara a anuntat-o pe sefa de cabinet a ministrului, care a anuntat-o pe Ecaterina Andronescu. Ministrul Educatiei a cerut, imediat, ajutorul colegului sau, Ioan Rus. In cateva minute, pirotehnistii au ajuns in zona, verificand intreaga cladire. Specialistii nu au gasit nici o bomba, stabilind ca alarma a fost falsa. Conducerea IGP atrage atentia ca amenintarile telefonice de acest gen constituie infractiune si sunt pedepsite cu inchisoare de la 3 la 12 ani.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite