Maternitatea din Oradea a fost inchisa accesului vizitatorilor
0Maternitatea din Oradea a fost inchisa, miercuri, accesului vizitatorilor, dupa ce 20 de nou-nascuti au murit, anul acesta, in unitatea sanitara, transmite corespondentul Mediafax. O comisie a
Maternitatea din Oradea a fost inchisa, miercuri, accesului vizitatorilor, dupa ce 20 de nou-nascuti au murit, anul acesta, in unitatea sanitara, transmite corespondentul Mediafax. O comisie a Directiei de Sanatate Publica Bihor a anuntat ca a declansat o ancheta pentru a stabili daca exista vreo legatura intre conditiile insalubre din spital si numarul mare al deceselor premature. Pana in prezent, conducerea DSP Bihor nu a declarat oficial existenta unei infectii intraspitalicesti in nici una din sectii, dar a recunoscut ca riscul de infectare a micutilor este foarte mare.























































