Maşinile Primăriei Bucureşti, folosite în interes personal

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Înainte de a schimba scaunul de primar general cu cel de preşedinte, Traian Băsescu a făcut "fericiţi" 50 de funcţionari din subordinea sa. În data de 12 decembrie 2004, Primăria Capitalei a

Înainte de a schimba scaunul de primar general cu cel de preşedinte, Traian Băsescu a făcut "fericiţi" 50 de funcţionari din subordinea sa. În data de 12 decembrie 2004, Primăria Capitalei a semnat un contract pentru achiziţionarea a 50 de autoturisme Dacia Logan de culoare albă. Preţul contractului a fost de 15 miliarde de lei. Dintre acestea, 32 au fost repartizate Departamentului Inspecţie, restul au fost date altor direcţii municipale. Daciile Logan au ajuns însă şi pe mâna unor funcţionari care le folosesc pentru a merge la cumpărături şi chiar în minivacanţe. Pe timpul zilei, curtea municipalităţii este plină cu maşinile de serviciu ale funcţionarilor. Noaptea sau la sfârşit de săptămână se goleşte, pentru că oamenii îşi iau maşinile acasă. Cu toate că sancţiunile în această situaţie prevăd diminuarea salariului, până acum nu a fost înregistrată nicio sancţiune administrativă. (F.M.)

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite