Mafia gunoiului din Capitala se infrupta din patrimoniul falimentatei RASUB
0Chirie modica, de 0,3 dolari pe metrul patrat, la licitatia pentru imobilele fostei regii de salubrizare
Firmele care asigura curatenia Bucurestiului au preluat pe lucru de nimic patrimoniul RASUB, fosta regie de salubrizare a orasului. Pe baza unei hotarari a Consiliului municipal, lichidatorul defunctei regii, SC Deloitte & Touche Reorganizare, Restructurare SRL, a scos la licitatie, pentru inchiriere, sapte imobile, pe data de 14 iunie 2002. Lichidatorul i-a anuntat formal pe cei trei consilieri municipali care au constituit o comisie de supraveghere a modului in care este lichidata RASUB. Numai ca ei nu au avut habar cand s-a tinut licitatia. Abia la sedinta de joia trecuta, consilierul PSD Stelica Barna a ridicat problema felului in care REBU, Urban si Supercom si-au adjudecat chiria pe cele sapte locatii, ramanand fiecare cu spatiul pe care pana atunci il avusese spre folosinta. Barna reclama si faptul ca licitatia pare formala, la ea participand firmele care ocupau deja locatiile, plus altele, Iridex si National Ltd Comexim SRL. "Licitatia a dat castig de cauza locatorilor existenti, care, mai mult, s-au ajutat unul pe altul sa-si pastreze spatiile si terenurile deja detinute. Asa s-a ajuns ca REBU, care pana acum nu a platit un leu chirie pentru cladiri, utilaje sau alte bunuri ale RASUB, a ajuns sa capete o cladire de 200 de metri patrati, cu teren aferent de 48 de metri patrati, pe Bulevardul 1 Mai, pentru care plateste o chirie lunara, ca la un apartament din aceeasi zona, de 270 de dolari", spune consilierul Barna. El explica si de ce s-a ajuns la chirii asa de mici: "Pai, e clar, uitati-va in procesul-verbal al licitatiei! La fiecare locatie au participat cate doua sau trei firme si au licitat astfel incat sa castige cel care deja folosea locatia respectiva, la un pret cat mai mic, prejudiciind venitul bucurestenilor. De exemplu, la spatiul din Bd. Timisoara nr. 10. Aici, primul a oferit pretul de pornire, de 162 de milioane de lei lunar, Urban SA, dupa care Iridex a oferit suma de 163 de milioane, iar ultimul a licitat REBU, cu 164 de milioane de lei, el fiind si castigatorul, adjudecat. Pai, va intreb, la 162 de milioane (mai putin de 5.000 de dolari), pentru 18.000 de metri patrati de teren, cu alte zeci de metri patrati de constructii, celelalte firme nu mai puteau da alte zece milioane sau mai mult? Dar este clar ca si-au impartit ciolanul dupa cum au vrut", conchide consilierul Barna. Potrivit procesului-verbal, REBU a inchiriat spatiul din Bd. T. Vladimirescu nr. 35, sector 5 (1.330 mp teren plus 800 mp constructii), cu 35 milioane lei chirie lunara (1.048 de dolari), tot REBU a luat cu 158 de milioane de lei (4.731 de dolari) spatiul din Calea Serban Voda nr.164-166, sector 4 (3.058 mp teren si peste 1.200 mp de constructii). Tot REBU a castigat spatiul din str. Berzei nr. 21 (16.749 mp de teren si peste 7.000 mp de constructii, printre care si un club, pentru suma de 11.018 dolari). Urban SA a castigat cu 66 de milioane de lei lunar (1.976 de dolari) locatia din Bd. Timisoara nr. 12-14, sector 6 (7.664 mp de teren si peste 500 de metri patrati de constructii). Supercom a obtinut spatiul din str. Fantanica nr. 39, sector 2, pentru 4.731 de dolari. Mai mult, firmele care sunt chiriase vor avea drept de preemptiune (de a cumpara primele) terenurile si cladirile care nu sunt revendicate prin Legea 10/2001. Norocosii sunt cei care au luat locatiile din str. Berzei si Bd. Timisoara numerele 10 si 12-14.























































