La graniţa de vest este aşteptat un val de călători
0Poliţiştii de frontieră de la graniţa de vest a României se aşteaptă, zilele acestea, la o creştere substanţială a traficului înspre Europa Occidentală. În afara celor care se întorc la
Poliţiştii de frontieră de la graniţa de vest a României se aşteaptă, zilele acestea, la o creştere substanţială a traficului înspre Europa Occidentală. În afara celor care se întorc la muncă după ce au sărbătorit Crăciunul şi Anul Nou împreună cu familia, mulţi români vor dori să "testeze" călătoria în Uniunea Europeană doar cu buletinul. Deocamdată, în perioada 31 decembrie - 2 ianuarie, numai prin Vama Cenad, judeţul Timiş, au intrat şi au ieşit din România circa trei mii de oameni. De anul acesta, românii care călătoresc în spaţiul european trebuie să utilizeze culoarele UE la vămi. Cei care au fost însă penalizaţi în vreun fel într-o ţară Schengen trebuie să respecte în continuare interdicţiile de circulaţie. (A. Szoke)























































