Jurnalistii romani se confrunta cu coruptia din Justitie si presiunile financiare
0Circa 100 de jurnalisti au venit, luni, din toate colturile Romaniei la Bucuresti, pentru a discuta modul in care coruptia din justitie, presiunile economice si uneori chiar agresiunile fizice
Circa 100 de jurnalisti au venit, luni, din toate colturile Romaniei la Bucuresti, pentru a discuta modul in care coruptia din justitie, presiunile economice si uneori chiar agresiunile fizice impiedica dezvoltarea unei prese cu adevarat libere. Seminarul "Libertatea presei locale", organizat de Clubul Roman de Presa, a urmat unui recent raport al organizatiei Reporteri fara Frontiere, care a catalogat drept "foarte alarmanta" situatia presei din Romania. Judetele Romaniei sunt adesea controlate de politicieni puternici, cunoscutI drept "baroni locali", care controleaza retelele de distributie a presei si uneori ii ameninta pe jurnalistii critici. De asemenea, criticii spun ca baronii influenteaza domeniul publicitar, intimidand companiile private si directionand publicitatea companiilor de stat catre publicatii ce reflecta pozitiv activitatea lor. "Atata timp cat Romania nu are o economie puternica distribuita in teritoriu, este greu sa avem o presa cu adevarat independenta", a declarat Cristian Tudor Popescu, moderatorul seminarului si presedinte al Clubului Roman de Presa. Intrunirea a fost prima dintr-o serie de seminarii de acest gen organizate de Clubul Roman de Presa. Anul trecut, 14 jurnalisti romani au fost agresati din cauza dezvaluirilor pe care le-au facut, iar in luna iunie, o ziarista a fost batuta de primarul unui orasel, cu doar doua zile inainte de alegerile locale. Dar nici una dintre persoanele acuzate de comiterea acestor agresiuni nu a fost actionata in justitie, desi victimele au facut plangeri la politie, iar acuzatiile au fost investigate. "Sursele noastre se tem sa mai stea de vorba cu noi", spune Cristi Irimie, reporter la Ziarul de Vrancea, un cotidian din Focsani, oras situat la circa 200 de kilometri nord-est de Bucuresti. "Orasul traieste sub teroare...Simtim ca luptam impotriva unui sistem", a adaugat Irimie. Organizatiile care lupta pentru libertatea presei spun ca judetul Vrancea este unul dintre cele mai dificile locuri pentru a lucra ca ziarist independent. Politicienii locali care fusesera invitati sa participe la lucrarile forumului de luni au refuzat sa participe. "Mafia gulerelor albe este un pumn in gura presei libere", spune Bogdan Gabriel, redactor-sef al cotidianului "Independentul", in orasul-port Constanta. Uniunea Europeana, la care Romania spera sa adere in 2007, a atras atentia, in repetate randuri, ca interferentele politice in problemele justitiei si lipsa libertatii presei constituie principalele obstacole in dezvoltarea Romaniei ca o democratie si o economie de piata.























































