Ion Iliescu - la a cincea reuniune a sefilor de stat si de guvern ai tarilor din SEECP
0Presedintele Romaniei, Ion Iliescu, s-a aflat, ieri, la Tirana, la a cincea reuniune a sefilor de stat si de guvern ai tarilor membre ale Procesului de Cooperare in Europa de Sud-Est (SEECP). In
Presedintele Romaniei, Ion Iliescu, s-a aflat, ieri, la Tirana, la a cincea reuniune a sefilor de stat si de guvern ai tarilor membre ale Procesului de Cooperare in Europa de Sud-Est (SEECP). In discursul rostit in plenul intalnirii, Iliescu a apreciat "evolutia constant pozitiva" a situatiei din aceasta regiune dupa intalnirea precedenta, care a avut loc la Skopje, in februarie 2001. El s-a referit in special la Macedonia, care a reusit sa puna capat unui "conflict intern extrem de periculos" si la decizia recenta a Serbiei si Muntenegrului de a ramane intr-un singur stat. Desi, in ultimul an, au fost inregistrate progrese in cooperarea in domeniul apararii si securitatii, al combaterii terorismului international, a crimei organizate, a traficului de persoane, arme si droguri, tarile din Europa de Sud-Est trebuie sa actioneze "mai ferm pentru combaterea coruptiei si a birocratiei, pentru cresterea eficientei si transparentei institutiilor statului", sustine presedintele Iliescu. El a afirmat ca, in momentul de fata, climatul din aceasta zona este "mai favorabil ca oricand cooperarii regionale, proiectelor bi si multilaterale". Seful statului roman a constatat ca, "din pacate", "diversitatea de organisme de cooperare a dat nastere unor paralelisme si suprapuneri, la o ineficienta coordonare, la risipirea unor resurse si la ratarea unor oportunitati". El a afirmat ca progresele realizate de Romania si Bulgaria in procesul de aderare la UE si NATO constituie un "factor pozitiv" pentru intreaga zona, contribuind la stabilizarea ei. "Un rol important in dezvoltarea zonei il poate juca semnarea acordurilor de liber schimb intre tarile membre pana la sfarsitul acestui an", conform Memorandumului semnat la Bruxelles. Ion Iliescu a calificat combaterea criminalitatii organizate drept o prioritate. De aceea, "Romania considera necesara intarirea legaturilor intre Procesul de Cooperare si Centrul Regional SECI de la Bucuresti. El a mai subliniat necesitatea focalizarii asupra unor proiecte specifice de interes comun. Iliescu a mentionat, in acest sens, activitatea in domeniul dezvoltarii unei piete energetice la nivel regional si in combaterea terorismului, a crimei organizate si a traficului de droguri si de fiinte umane. SEECP este o structura subregionala, infiintata in anul 1996 si formata din Albania, Bulgaria, Grecia, Iugoslavia, Macedonia, Romania, Turcia si Bosnia-Hertegovina (Croatia are statut de observator). Albania a detinut presedintia SEECP in perioada 1 martie 2001-28 martie 2002. Ieri, Iugoslavia a preluat presedintia acestei organizatii. La reuniunea de ieri, gazduita de presedintele albanez, Rexhep Meidani, au mai participat presedintele Bulgariei, Georgi Parvanov, presedintele Macedoniei, Boris Traikovski, presedintele Bosniei-Hertegovina, Beriz Belkici, precum si premierul Greciei, Costas Simitis, premierul iugoslav, Dragisa Pesici, ministrul de Externe al Turciei, Ismail Cem, omologul sau grec, George Papandreou, presedintele Croatiei, Stiepan Mesici, si coordonatorul Pactului de Stabilitate, Erhard Busek.























































