Începe refacerea plajelor de pe litoralul Mării Negre
0Câteva zeci de miliarde de lei vor fi cheltuite pentru refacerea litoralului Mării Negre, astfel că, la vară, turiştii vor avea la dispoziţie plaje mai largi. "Avem zone unde, anual, dispare
Câteva zeci de miliarde de lei vor fi cheltuite pentru refacerea litoralului Mării Negre, astfel că, la vară, turiştii vor avea la dispoziţie plaje mai largi. "Avem zone unde, anual, dispare peste un metru şi jumătate din lăţimea plajelor din cauza eroziunii", a declarat Mădălin Mihailovici, director general Apele Române. Într-o primă fază vor fi investite 16 miliarde de lei, care vor asigura lărgirea plajelor cu doi sau trei metri în zona Mamaia şi Eforie Nord, în total fiind nevoie de 800 milioane de euro pentru a nu ajunge în situaţia de "a evoca vremurile în care litoralul românesc avea plaje", a mai spus Mihailovici. Banii necesari vor veni de la Ministerul Mediului, de la guvern, dar şi din surse externe, cel mai probabil din fonduri europene. (V. Popescu)























































