In NATO ne intalnim cu rusii

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

In Italia, liderii celor 19 state membre NATO si presedintele Putin au semnat documentul ce consfinteste aducerea Rusiei langa NATO. Moscova a devenit un fel de membru special al Aliantei. Cand Putin

In Italia, liderii celor 19 state membre NATO si presedintele Putin au semnat documentul ce consfinteste aducerea Rusiei langa NATO. Moscova a devenit un fel de membru special al Aliantei. Cand Putin a semnat hartiile, nimeni nu a mai amintit despre valorile democratice, drepturile omului, relatiile cu vecinii sau economia de piata functionala. Rusia si multe din ramasitele epocii sovietice au primit un loc permanent, in capul mesei, in clubul civilizatiei occidentale. Evenimentul, de neimaginat cu numai un an in urma, a fost posibil datorita evolutiei relatiilor ruso-americane de dupa 11 septembrie. In week-end-ul trecut, George si Vladimir - asa cum isi spun presedintii SUA si Rusiei nu doar in intalnirile private, dar si in conferintele de presa - s-au plimbat de brat prin Moscova, au mers la Balsoi Teatri si s-au plimbat cu vaporasul pe Neva, admirand noptile albe din Sankt Petersburg. Vladimir l-a dus pe George la dacha sa de langa Moscova, asa cum anul trecut si George l-a condus pe Vladimir prin ranch-ul sau din Texas. De fiecare data, primele doamne au sporovait vesele in spatele marilor barbati despre moda, copii si chestii femeiesti. Vremurile in care lumea statea cu sufletul la gura de groaza razboiului nuclear ruso-american par acum, efectiv, dintr-un alt secol. Existenta civilizatiei umane nu mai depinde de rapiditatea cu care ar fi functionat vechiul telefon rosu intre liderii american si rus in cazul unei defectiuni a radarelor si de cele cateva zeci de secunde necesare rachetelor balistice sa ajunga de pe un continent pe altul. Groaza unui razboi nuclear ruso-american este de domeniul trecutului. Ea a fost, insa, inlocuita de groaza atentatelor teroriste. In fiecare saptamana, un inalt oficial american anunta ca un alt atac terorist impotriva lumii occidentale este iminent. In aceasta situatie, America si Rusia par hotarate sa-si dea mana. Sprijinul Rusiei este rasplatit de americani. Pe de o parte, se creeaza importante avantaje economice necesare scurtarii tranzitiei in Federatia Rusa, pe de alta, avantajele politice si diplomatice pentru Moscova sunt uriase. Noile relatii ruso-americane modifica atitudini si in spatiul euro-atlantic, si in cel ex-sovietic. Unii europeni vad in extinderea NATO spre Est o modalitate de raspandire a influentei americane pe continent, in dauna UE, care incearca sa-si gaseasca propria identitate ca un superstat european. In partea cealalta, Ucraina, vazand ca Rusia a pornit-o spre Vest, si-a anuntat oficial intentia de a adera la NATO. In noiembrie, la Praga, NATO urmeaza sa se extinda spre Est. Desi are sanse mari, Romania nu poate fi, totusi, sigura ca va fi admisa. Daca va fi invitata in noiembrie, Romania va constata ca, intr-un fel, Rusia e in NATO inca din mai. Cu alte cuvinte, dupa ce Romania a fost constransa dupa al doilea razboi mondial, in urma targului dintre Occident si URSS, sa intre in blocul moscovit, acum, in mileniul trei, intrand in NATO, Romania ar da acolo tot peste rusi. Alianta nord-atlantica de astazi nu mai are nimic de-a face cu cea din '89 sau din '97, sau cu cea dinainte de 11 septembrie 2001. Daca, dupa prabusirea comunismului, multa vreme NATO nu si-a gasit cu adevarat un nou obiectiv, acum, lupta impotriva terorismului este unul foarte real. Se poate spune ca Rusia in NATO ramane totusi un spectacol coregrafic, pe cand Romania ar putea fi un membru operational al Aliantei. Daca se analizeaza noile documente semnate si parafate dintre Rusia si NATO, s-ar parea ca lucrurile stau asa. Realitatea arata insa ca in razboiul antiterorist, cel putin pana acum, Statele Unite s-au bazat chiar mai mult pe Rusia - prin implicarea si mai ales neimplicarea sa in regiuni ultrasensibile din Orientul Mijlociu - decat pe toti ceilalti aliati vest-europeni la un loc, in afara de Marea Britanie. Semnarea tratatului Rusia - NATO, dincolo de efectele benefice pentru intreaga omenire, este un factor pozitiv si pentru cazul special al Romaniei. Daca usa NATO s-a deschis atat de mult incat a intrat si Rusia prin ea, atunci cu siguranta, intr-un fel sau altul, va trece pe acolo si Romania. Si, apoi, pentru noi este mai putin important cine a intrat in NATO inaintea noastra si cine va mai intra dupa noi. Important este sa fim si noi acolo. Putem sustine oricand ca, intrand in Alianta, n-am vrut neaparat sa scapam de rusi, ci am vrut sa-i gasim pe americani...

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite