Imigrantilor ilegal in Franta li se vor confisca bunurile din Romania

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Parisul nu va reintroduce vizele pentru cetatenii romani

Guvernul francez si-a trimis ieri la Bucuresti ministrul de Interne si un secretar de stat (care se ocupa de lupta impotriva precaritatii si marginalizarii) pentru a obtine de la autoritatile romane garantii ca Franta nu va mai fi agresata de cersetori si infractori cetateni romani. "Nici vorba sa reintroducem vizele, a declarat, ieri, demnitarul francez. Masurile cuprinse in documentele semnate astazi, la Bucuresti, sunt mult mai eficiente decat vizele cerute pana la inceputul acestui an cetatenilor romani. Romania este o tara mare si prietena a Frantei. Franta a luptat alaturi de Romania pentru a inlatura restrictiile de circulatie. Imaginea Romaniei nu trebuie umbrita de comportamentul catorva zeci de persoane".El s-a aratat incantat ca Romania "s-a hotarat sa actioneze ferm contra Mafiei" si ca "primul-ministru Nastase a fost de acord ca delincventii romani din Franta sa fie sanctionati prin confiscarea bunurilor in Romania". In aceste conditii, se poate vorbi de o "incredere in autoritatile romane, care se va manifesta prin faptul ca readmisia infractorilor se va face cu ajutorul Politiei Romane, prin compania Tarom". Ministrul Sarkozy anunta hotararea Frantei "de a ajuta Romania pentru securizarea frontierelor", amintind si de programe pentru dezvoltarea comunitatii romane, fara a da insa detalii. De cealalta parte, si premierul Adrian Nastase s-a aratat multumit de rezultatele intalnirii cu ministrul francez, evidentiind si el faptul ca trebuie dat un "mesaj clar de sanctiune celor care nu respecta normele si valorile europene, dar trebuie sa le dam si o sansa de a se reintegra". Vorbind in franceza, premierul Nastase a trecut la un limbaj neprotocolar, spunandu-i "prietenului Nicolas" ca "vrem sa rezolvam problemele la nivel institutional, dar avem nevoie de ajutorul Frantei si prietenia sa". El a adaugat ca "avem nevoie ca presa franceza sa transmita o perceptie de interes fata de Romania, in primul rand investitorilor". O atitudine similara a avut si secretarul general al Guvernului, Serban Mihailescu, vorbind despre eforturile de dezamorsare a "situatiei create in ultima vreme, cand un numar redus de persoane din Romania au creat probleme populatiei franceze". Mihailescu a semnat ieri cu secretarul de stat Dominique Versini un memorandum de intelegere Romania-Franta asupra "problemelor minorilor aflati in dificultate pe teritoriul francez". Acesta arata ca partile sustin constituirea unor grupari de ONG-uri implicate in preluarea minorilor, ceea ce ar presupune "contactul cu minorii pe teritoriul francez, instaurarea unei legaturi bazate pe incredere, primirea, gazduirea, asistenta sanitara, pregatirea intoarcerii voluntare, insotirea minorilor pana la intoarcerea in tara, elaborarea si punerea in aplicare a unui proiect de primire in Romania". Modalitatile practice de finantare a unor asemenea operatiuni urmeaza sa fie stabilite printr-un viitor acord interguvernamental. Aseara, la intalnirea celor doi ministri de Interne cu jurnalistii de la Bucuresti, l-am intrebat pe domnul Nicolas Sarkozy, daca este multumit de cooperarea cu autoritatile romanesti. "Perceptia generala, domnule Sarkozy, este ca Ministerul roman de Interne dovedeste o disponibilitate totala pentru solutionarea diferendelor aparute in legatura cu delincventii romani de pe strazile Parisului si din alte orase ale Frantei. Aveti sa le reprosati ceva omologilor de la Bucuresti?". "Nu suntem multumiti cu situatia victimelor obligate sa se prostitueze sau sa cerseasca de catre gruparile mafiote", a precizat ministrul francez de Interne. "Multumirea noastra este ca avem un dublu raspuns la aceasta problema: autoritatile de la Bucuresti sunt de acord cu noi ca trebuie sa pedepsim de la radacina, de aici, din Romania, vinovatii. Sa nu uitam, apoi, ca, multi dintre delincventi, sunt victime. Autoritatile de la Bucuresti sunt si ele de acord cu acest lucru. Cu toate greutatile care ne stau in fata, trebuie sa gasim impreuna formula reintegrarii in societate a acestor oameni. Ar fi o greseala, de exemplu, sa-i readucem in Romania, fara existenta garantiei ca situatia lor se va schimba, pe minorii romani aflati in situatia de vabagonzi in Franta". "Chiar astazi, domnule ministru, profitand, probabil, de prezenta dumneavoastra, mai multe asociatii civice ale rromilor au depus un protest fata de masurile legislative si administrative preconizate de Guvernul francez pentru limitarea dreptului la libera circulatie a cetatenilor romani. Cum caracterizati aceste nemultumiri?" "Am primit o scrisoare deschisa, adresata noua de comunitatile de rromi. I-am rugat pe colegii romani sa ne mijloceasca o intalnire cu reprezentantii acestor asociatii. Sper sa putem demonstra ca nu este vorba de nici o limitare a dreptului de libera circulatie. Este adevarat ca multi dintre delincventii romani descoperiti in Franta sunt de origine rroma. Franta refuza orice confuzie in ce priveste comunitatea rromilor, dar nu putem neglija faptul ca unii dintre membrii acestei comunitati comit infractiuni".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite