Iliescu i-a scris lui Bush: SUA pot conta pe Romania

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele Ion Iliescu l-a asigurat pe presedintele Statelor Unite ale Americii, George W. Bush, intr-o telegrama pe care i-a trimis-o vineri, ca poate conta pe Romania in eforturile sale indreptate

Presedintele Ion Iliescu l-a asigurat pe presedintele Statelor Unite ale Americii, George W. Bush, intr-o telegrama pe care i-a trimis-o vineri, ca poate conta pe Romania in eforturile sale indreptate impotriva amenintarilor la adresa securitatii mondiale, pentru apararea pacii si a libertatii in intreaga lume. "Romania intelege ca dictatorii nu pot fi tolerati sau ignorati. Ei trebuie combatuti", se arata in textul telegramei pe care seful statului roman i-a transmis-o presedintelui George W. Bush, ca urmare a "Discursului privind starea natiunii" rostit de acesta in fata Congresului american. Presedintele Iliescu afirma ca romanii cunosc valoarea libertatii si a vietii traite in pace, pentru ca ei "au vazut fata raului personificat in comunism" si, de aceea, impartasesc convingerea sefului administratiei americane ca "oamenii liberi vor scrie istoria".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite