Iliescu i-a scris lui Bush: SUA pot conta pe Romania
0Presedintele Ion Iliescu l-a asigurat pe presedintele Statelor Unite ale Americii, George W. Bush, intr-o telegrama pe care i-a trimis-o vineri, ca poate conta pe Romania in eforturile sale indreptate
Presedintele Ion Iliescu l-a asigurat pe presedintele Statelor Unite ale Americii, George W. Bush, intr-o telegrama pe care i-a trimis-o vineri, ca poate conta pe Romania in eforturile sale indreptate impotriva amenintarilor la adresa securitatii mondiale, pentru apararea pacii si a libertatii in intreaga lume. "Romania intelege ca dictatorii nu pot fi tolerati sau ignorati. Ei trebuie combatuti", se arata in textul telegramei pe care seful statului roman i-a transmis-o presedintelui George W. Bush, ca urmare a "Discursului privind starea natiunii" rostit de acesta in fata Congresului american. Presedintele Iliescu afirma ca romanii cunosc valoarea libertatii si a vietii traite in pace, pentru ca ei "au vazut fata raului personificat in comunism" si, de aceea, impartasesc convingerea sefului administratiei americane ca "oamenii liberi vor scrie istoria".























































