Ieri, Ion Iliescu a salutat studentimea romana

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Presedintele Romaniei, Ion Iliescu, n-a reusit, ieri, sa le trezeasca dragostea de carte ofiterilor cursanti ai Academiei de Inalte Studii Militare. In aula AISM, seful statului a rostit un discurs

Presedintele Romaniei, Ion Iliescu, n-a reusit, ieri, sa le trezeasca dragostea de carte ofiterilor cursanti ai Academiei de Inalte Studii Militare. In aula AISM, seful statului a rostit un discurs plat, iar ofiterii din sala au comentat cu amaraciune. La cuvintele presedintelui: "Sunteti o noua generatie de tineri ofiteri, veniti din comandamentele si unitatile Romaniei...", un tanar maior a replicat cu obida, suficient de incet ca sa nu fie auzit decat de camarazii lui: "Vai de mama noastra...". In comparatie cu presedintele, ministrul Apararii, Ioan Mircea Pascu, a tinut sa fie mult mai tehnic. El i-a avertizat pe cursantii AISM ca "razboiul modern va fi o colectie de operatiuni speciale, va fi scurt si decisiv, iar loviturile vor veni de la un inamic, de cele mai multe ori, eluziv, daca nu chiar intangibil pentru cei aflati in aparare". Vizitand laboratoarele Academiei, presedintele Iliescu s-a aratat foarte interesat de noul centru de instruire prin simulare. In fata unei harti a Dobrogei, presedintele i-a atras atentia ministrului Apararii ca in Romania exista deja si harti mai precise, bazate pe imagini luate din satelit. Ion Iliescu i-a tinut ministrului Pascu si o lectie de hidrografie, explicandu-i ca, in timp scurt, din cauza aluviunilor aduse de Dunare, bratul Sulina isi va bloca iesirea in Marea Neagra. La finalul vizitei, asaltat de ziaristi, presedintele a recunoscut ca noul an universitar incepe sub auspicii proaste: "A crescut foarte mult numarul de studenti, in timp ce baza materiala, mai ales in materie de cazare, a ramas cam la acelasi nivel. Fara indoiala, vor fi necesare eforturi suplimentare in viitor pentru investitii in acest domeniu". Despre faptul ca inca se da spaga pentru un loc in caminul studentesc, seful statului a spus: "Acesta e o boala nenorocita. Nu se dezradacineaza usor, dar perseveram". Totodata, Ion Iliescu le-a recomandat studentilor sa se autogospodareasca, pentru a-si imbunatati conditiile de cazare din camine. Dupa o cursa contra cronometru pe strazile pline de gropi ale Capitalei, presedintele a poposit si la Universitatea Tehnica de Constructii din cartierul Tei. Rectorul Petru Patrut a tinut sa-i felicite pe bobocii care si-au ales "profesia vesnica, nobila si de inalta raspundere sociala" de inginer constructor. El le-a promis studentilor de la constructii cele mai mari burse din invatamantul superior si asigurarea de conditii de cazare in camine de "o stea si jumatate". Presedintele, a carui cariera profesionala este strans legata de UTCB, a spus ca, desi profesia de inginer constructor este "cea mai veche din lume, este una care se innoieste in timp". Dl Iliescu considera ca "in sistemul de constructii exista multa anarhie" si ca se impune un control mult mai riguros in acest domeniu. "Trebuie sa elaboram o strategie pentru 20-30 ani, de echipare a tarii cu constructii", mai ales in contextul actual, cand se incearca relansarea economiei. La Universitatea de Arhitectura si Urbanism "Ion Mincu", Ion Iliescu le-a vorbit studentilor despre necesitatea realizarii unui proiect al subteranelor din Bucuresti, pentru a "elimina practica actuala, cand se sapa pentru fiecare conducta sparta". "Un oras modern este un oras cu fermoar", dotat cu un sistem complex de coridoare subterane, a mai spus presedintele. Totodata, trebuie inlaturata "anarhia din sistemul actual de eliberare a autorizatiilor de construire", iar in proiectare, ambientul trebuie sa aiba un rol esential. In acest sens, presedintele a amintit ca in anii copilariei vizita deseori "Luna Parc", care avea 16 lacuri in cascada, dar ca acum spatiile verzi cam lipsesc din peisajul Capitalei.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite