Hot de icoane, prins de politistii ieseni
0Politistii ieseni au reusit, dupa cinci zile de panda, sa prinda un barbat care a furat, intr-o singura zi, patru icoane in valoare de peste o suta de milioane de lei din biserica "Toma Cozma" din
Politistii ieseni au reusit, dupa cinci zile de panda, sa prinda un barbat care a furat, intr-o singura zi, patru icoane in valoare de peste o suta de milioane de lei din biserica "Toma Cozma" din Iasi. Hotul de icoane, Vasile Cojocaru, este un recidivist recunoscut ca fiind escroc notoriu, cu doua dosare de inselaciune la activ. Vasile Cojocaru l-a rugat, in mai multe randuri, pe preotul paroh al bisericii "Toma Cozma" sa-i permita sa se roage in biserica in afara slujbelor obisnuite. Abia in 1 septembrie, la putin timp dupa ce Vasile Cojocaru abia plecase de la biserica, preotul a vazut ca lipsesc patru icoane vechi si foarte valoroase. "Castigand increderea preotului a patruns in biserica motivand ca fiica lui a suferit un accident si ca vrea sa se roage pentru sanatatea ei. A reusit sa fure patru icoane in valoare de 110 milioane de lei. Vasile Cojocaru este cunoscut ca un escroc notoriu si mai are doua dosare penale pentru inselaciune", a declarat seful Sectiei 2 Politie din Iasi, comisar Vasile Pintilie. Pana acum au fost recuperate doar doua icoane, pentru ca hotul nu recunoaste ca el le-ar fi furat pe celelalte doua. Politistii afirma ca au indicii clare despre locul in care se afla celelalte doua icoane si ca in scurt timp le vor recupera.























































