Guvernul "uita" ca bazele de tratament balneo sunt private

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

sustine vicepresedintele Organizatiei Patronale a Turismului Balnear, Mihai Handolescu

Romania detine o treime din apele de balneatie din Europa, resurse care se regasesc pe un areal restrans. Multe dintre statiunile balneare, ale caror temelii s-au pus inca din perioada daco-romana, sunt renumite pe plan international. Dupa ce ani de zile au fost lasate in paragina, statul si-a vandut actiunile operatorilor din turismul balnear. Iata insa ca, printr-o lege emisa de curand, Guvernul pare sa fi uitat ca atat hotelurile, cat si baza de tratament balnear sunt proprietate privata si, ca atare, statul nu mai poate actiona ca stapan. Un alt paradox, ministrul Turismului, Dan Matei Agathon, membru al Guvernului, a efectuat recent un turneu costisitor in tarile arabe si cele scandinave pentru promovarea acestor statiuni balneo. La scurt timp, dupa aparitia legii, societatile de turism de aici se vad in imposibilitatea de a incheia vreun contract atat pe plan intern, cat si extern. - D-le vicepresedinte, cum a afectat noua lege societatile de turism balnear? - Marea majoritate a operatorilor din reteaua de turism balnear din Romania sunt operatori privati. Legea 343, practic, scoate in afara cadrului legal aceste societati, atat din punct de vedere juridic, dar si al actului economic. Aproximativ 30 la suta din activitatea acestor societati o reprezinta tratamentul balnear. Privatizarea acestora s-a facut prin prisma faptului ca produsul turistic nu poate fi separat ca activitate si patrimoniu de partea de tratament balnear. FPS-ul a validat actiunile societatilor si, astfel, patrimoniul a ramas intact. Din punctul nostru de vedere este afectat contractul de vanzare-cumparare. Societatea cand a fost scoasa la vanzare se specifica foarte clar obiectul de activitate - turismul balnear. Astfel, ar putea fi socotita o vanzare de rea-credinta din partea FPS-ului, respectiv a statului. In prezent societatile de turism balnear nu mai pot contracta nici pe plan intern si nici extern decat serviciile de cazare si masa, fara tratament. - Deci, in momentul de fata, bazele de tratament apartin societatilor de turism. - De regula, societatile au in componenta mai multe hoteluri, fiecare au baze proprii de tratament. Ele sunt incorporate fizic si economic in aceeasi activitate. De altfel, s-au investit zeci de miliarde de lei, in refacerea si modernizarea acestora, precum si in achizitionarea unei aparaturi medicale performante. - Dar, in noua lege se specifica faptul ca profitul realizat din exploatarea bazei de tratament se directioneaza catre asa-numitele unitati medico-balneare, si nu catre proprietari. - Ca pondere, pana acum, operatorii de asistenta de sanatate proveneau de la Directiile de Sanatate judetene, prin spitalele judetene, o parte, iar alta parte prin Institutul National de Balneologie. Tratamentul se desfasoara intr-o baza privata. De regula, operatorii din statiunile balneo au si concesiunea zacamintelor. Ar insemna ca acestea sa suporte toata cheltuiala: costul apelor minerale, al celor termale etc., cheltuielile cu modernizarea bazei de tratament, achizitionarea aparaturii medicale de ultima generatie si sa nu incaseze nici un ban. - S-au investit sume mari pentru refacerea bazelor de tratament. S-au adus din import aparatura medicala costisitoare. In cat timp se poate amortiza, in aceste conditii, investitia facuta? - Daca legea nu va suferi nici o modificare, probabil ca societatile de turism balnear vor renunta la aceasta componenta - tratamentul balnear. Fiindca un operator dupa ce a investit in bazele de tratament si constata ca profitul ce rezulta din exploatarea acestora se scurge in alta parte, fara sa-si recupereze investitia, ba chiar facand cheltuieli in plus, se va reorienta. Dar legea trebuie corectata astfel incat societatile de turism balnear sa-si poata angaja propriul personal medical, sa existe o relatie de decontare-furnizare-prestatie medicala cu Casele Judetene de Asigurari de Sanatate, iar lucrarile sa intre in normalitate. - De ce nu puteti angaja personal medical? - Nu suntem abilitati legal sa angajam personal de specialitate, iar, daca am face acest lucru, acei medici si-ar pierde acreditarea dupa 5 ani si nu ar mai putea profesa. - A fost o scapare a noii legi, uitandu-se de societatile de turism balnear sau s-a facut acest lucru cu intentie? - As spune ca nu a fost o coordonare in actuala legislatie intre Ministerul Turismului si Ministerul Sanatatii.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite