Guvernul a eliminat reducerea de 40% la plata accizelor acordata SNTR
0Guvernul a anulat, in sedinta de miercuri, ordonanta prin care producatorii de tigari care folosesc anual peste 5.000 de tone de tutun din productia interna beneficiaza de o reducere a platii
Guvernul a anulat, in sedinta de miercuri, ordonanta prin care producatorii de tigari care folosesc anual peste 5.000 de tone de tutun din productia interna beneficiaza de o reducere a platii accizelor cu 40%, au declarat pentru Adevarul surse guvernamentale. Decizia Executivului vine dupa ce ordonanta cu pricina a starnit un adevarat scandal pe motiv ca a fost conceputa special pentru SNTR, singurul producator care proceseaza cantitati mari de tutun romanesc, considerat de proasta calitate. In plus, ordonanta crea discriminari fata de ceilalti producatori de pe piata care nu puteau beneficia de aceasta facilitate, avand in vedere ca productia totala de tutun a fost in 2001 de doar 7.000 tone. De altfel, si reprezentantii FMI au cerut in cadrul ultimelor negocieri abrogarea acestei facilitati in vederea cresterii gradului de colectare a veniturilor bugetare.























































