Grav accident rutier cu morti si raniti pe DN-1, la intrarea in Sibiu
0Doi barbati au murit si altul a fost grav ranit, in noaptea de miercuri spre joi, dupa ce masina in care se aflau a derapat si a iesit de pe Drumul National 1, la intrarea in Sibiu, smulgand din
Doi barbati au murit si altul a fost grav ranit, in noaptea de miercuri spre joi, dupa ce masina in care se aflau a derapat si a iesit de pe Drumul National 1, la intrarea in Sibiu, smulgand din ciment cinci stalpi din metal. Cei trei barbati erau angajati ai SC Electrica SA Bucuresti si mergeau dinspre Oradea spre Brasov, unde urma sa participe la o sedinta a societatii. Masina apartinand Societatii Electrica SA, la volanul careia se afla Alexandru Gabriel Dobre, de 28 de ani, a derapat, carosabilul fiind umed, si a intrat pe teritoriul Aeroportului International Sibiu dupa ce a smuls din pamant cinci stalpi metalici. In urma impactului, soferul si un alt pasager - Alexandru Rosianu, de 44 de ani - au murit, iar cel de-al treilea barbat care se afla in masina a fost ranit grav. El a fost internat de urgenta la Spitalul Clinic Judetean Sibiu, prezentand o fractura a coloanei vertebrale si mai multe traumatisme. Potrivit inspectorului Lucian Tarnu de la Politia Sibiu, viteza cu care circula masina era mare, in conditii de vizibilitate redusa, insa politistii vor lua in calcul, pe parcursul anchetei, si alte posibile cauze ale accidentului. "Oricum, performanta de a scoate din pamant si a smulge de la o adancime de o jumatate de metru cinci stalpi infipti in beton nu poate fi realizata decat pe fondul vitezei excesive", a spus Tarnu. Circulatia pe DN 1, la intrarea in Sibiu, s-a desfasurat cu dificultate timp de aproximativ o ora, din cauza producerii accidentului.























































