George W Bush transmite poporului roman "profunda gratitudine a poporului american"
0Presedintele SUA, George W. Bush, i-a trimis, ieri, o telegrama presedintelui Ion Iliescu. "Rememorand evenimentele care s-au petrecut in ultimul an, doresc sa va transmit, dumneavoastra si intregului
Presedintele SUA, George W. Bush, i-a trimis, ieri, o telegrama presedintelui Ion Iliescu. "Rememorand evenimentele care s-au petrecut in ultimul an, doresc sa va transmit, dumneavoastra si intregului popor roman, profunda gratitudine a poporului american pentru nepretuita contributie a Romaniei la lupta pentru eradicarea terorismului in lume. Natiunile noastre sunt astfel legate de puternice legaturi prietenesti, relatii care au fost testate si consolidate de-a lungul multor ani. Desi Statele Unite au fost direct afectate de atacurile teroriste de la 11 septembrie, terorismul a amenintat poporul roman, ca si pe cel american, si de aceea va suntem in mod special recunoscatori pentru contributia la adresa pacii", se spune in scrisoarea presedintelui american.























































