Gaura din stratul de ozon - in regresie?

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

O veste buna pentru "planeta albastra"? Nivelul de clor prezent in atmosfera s-a diminuat, astfel ca gaura din stratul de ozon de deasupra Antarcticii va disparea in urmatorii 50 de ani. Specialistii

O veste buna pentru "planeta albastra"? Nivelul de clor prezent in atmosfera s-a diminuat, astfel ca gaura din stratul de ozon de deasupra Antarcticii va disparea in urmatorii 50 de ani. Specialistii ONU sustin ca dimensiunea gaurii din stratul de ozon, patura protectoare care impiedica patrunderea in atmosfera a razelor ultraviolete emise de soare, va ramane aceeasi pana in 2010, cand va incepe sa se reabsoarba. Insa reconstituirea completa nu va avea loc inainte de 2050. Disparitia gaurii este rezultatul direct al eforturilor comunitatii internationale, de la mijlocul anilor '90, de a interzice folosirea gazelor CFC (clorofluorocarbonati). Testele efectuate au demonstrat ca concentratia de clor emis de gazele CFC s-a stabilizat, in urma cu doi ani, in troposfera (stratul atmosferic cel mai apropiat de sol) si a inceput sa se diminueze pentru prima data in ultimii 20 de ani. Utilizarea gazelor CFC, prezente in frigidere si sistemele de climatizare, a fost interzisa in tarile industrializate prin protocolul de la Montreal, ratificat de 183 de tari. Odata ce statele dezvoltate au interzis folosirea gazelor CFC, nu au mai fost eliberati in cantitati importante produsi chimici foarte nocivi pentru atmosfera. Stratul de ozon de deasupra Antarcticii a fost puternic afectat de emisiile de gaze nocive, care au determinat aparitia unei gauri de peste 25 de milioane de kmp, de trei ori mai mare decat Australia. Specialistii considera ca scaderea nivelului de clor din atmosfera va permite o reconstituire progresiva a stratului de ozon pana la jumatatea secolului XXI. In consecinta, riscul aparitiei cancerului de piele si a altor maladii similare va scadea in emisfera sudica. Cercetatorul neozeelandez Greg Bodecker a declarat ca masuratorile efectuate in mai multe zone ale lumii de diferiti experti au confirmat ca nivelul de clor din atmosfera este in curs de diminuare. Intr-un raport ONU se arata ca stratul de ozon este inca vulnerabil si reconstituirea sa ar putea fi compromisa de schimbarile de clima, iar refacerea sa nu va rezolva problema incalzirii planetei, provocata de emisiile de gaze calde. Pentru a studia evolutia gaurilor din stratul de ozon, Agentia Spatiala Canadiana va lansa, in ianuarie 2003, satelitul SciSat 1. Plasat la 650 de kilometri deasupra Terrei, el va culege date privitoare la stratul de ozon de deasupra Antarcticii si marilor orase canadiene.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite