Fiul lui Gaddafi recunoaşte că infirmierele bulgare au fost torturate
Fiul liderului libian Muammar Gaddafi, Seif al-Islam, a recunoscut că infirmierele bulgare eliberate luna trecută după opt ani de detenţie în ţara au fost torturate, transmite Sofia News
Fiul liderului libian Muammar Gaddafi, Seif al-Islam, a recunoscut că infirmierele bulgare eliberate luna trecută după opt ani de detenţie în ţara au fost torturate, transmite Sofia News Agency.
"Da, au fost suspuse la şocuri electrice, au fost ameninţate că le vor fi persecutate familiile", a declarat Seif al-Islam postului arab de televiziune al-Jazeera.
Seif al-Islam a respins însă posibilitatea ca ţara sa să fie dată în judecată pentru torturarea infirmierelor bulgare şi medicului palestinian, cu scopul de a obţine mărturisiri de la aceştia. El a catalogat drept neadevărate povestirile medicului palestinian Ashraf Al-Hadjudj, devenit ulterior cetăţean bulgar, din timpul detenţiei.
Infirmierele bulgare afirmă că au fost torturate în timpul interogatoriilor, fiind supuse la şocuri electrice, bătute şi călcate în picioare în timp ce erau legate de pat. Două dintre femei spun şi că au fost violate.
Într-un interviu acordat cotidianului american New York Times, Ashraf Al-Hadjudj a povestit cum a fost ţinut într-o celulă cu trei câini, legate de mâini şi de picioare, privat de somn.
Nouă ofiţeri de securitate şi un medic libieni au fost inculpaţi şi ulterior achitaţi de acuzaţiile de tortură aduse de cele şase cadre medicale bulgare.
Infirmierele şi medicul au fost extrădaţi în Bulgaria şi graţiaţi de preşedintele ţării, după ce pedeapsa cu moartea pentru infectarea deliberată cu HIV a 426 de copii libieni le-a fost comutată în închisoare pe viaţă de o instanţă libiană.





















































