Elie Wiesel i-a cerut presedintelui Iliescu sa combata rasismul, nationalismul si discriminarea
0* Ion Iliescu a evitat sa identifice PRM cu fortele rasist-nationaliste * Seful statului nu e de acord cu eliminarea lui Antonescu din istoria Romaniei, subliniind ca are si merite
Elie Wiesel i-a cerut, ieri, presedintelui Ion Iliescu sa "creeze un climat care sa puna in umbra pe fanaticii care continua discriminarea, intoleranta si ura", referindu-se voalat la PRM ca la un "partid care il cultiva pe Antonescu". Neobisnuit fata de uzante - cererea a fost facuta in cadrul discursului de receptie a decoratiei "Steaua Romaniei", in grad de Mare Ofiter, la Cotroceni - laureatul Nobel pentru pace i-a spus presedintelui ca "il roaga respectuos sa cultive poporul roman, in spiritul adevarului": "Trecutul este bun, dar nu intotdeauna bun. Antonescu a fost si el trecut, dar din nefericire, sunt oameni care-l glorifica si in prezent. Vad la televizor si citesc in ziare despre un partid care il cultiva pe Antonescu si ma doare". Wiesel a spus ca face aceasta recomandare, in numele prieteniei care il leaga de presedinte si a incercat sa-l menajeze pe seful statului, spunandu-i ca a procedat asemanator si cu fostul presedinte american Ronald Reagan. De altfel, in cursul diminetii, Wiesel ceruse si membrilor Academiei Romane "sa scrie, sa protesteze" impotriva "rasismului si nationalismului", precizand ca a primit plangeri din partea comunitatii evreiesti: "Comunitatea evreiasca traieste in angoasa. Cum puteti lasa ca acesti politicieni sa dezonoreze tara?". "Intoleranta, fanatismul, barbaria nu au culoare politica, nici etnica. Este de datoria noastra sa ne opunem acestor manifestari, acestor degenerari ale comportamentului", i-a raspuns presedintele Ion Iliescu. Intrebat daca va atentiona PRM, presedintele a raspuns cu o eschiva, ca "nu este vorba de un caz izolat", ci "de un mod de gandire si de manifestare care are si alte forme de expresie" si care poate fi combatut doar prin aplicarea legii, a Constitutiei: "Sa aplicam legea impotriva tuturor manifestarilor de fanatism, intoleranta, de exclusivism, care imping spre manifestari extreme". In schimb, seful statului a precizat ca glorificarea lui Antonescu reprezinta "o lipsa de discernamant si de raspundere nationala". Ion Iliescu gaseste "inadmisibil" si "dezaproba" faptul ca, la Botosani, consilierii PSD au votat impotriva schimbarii numelui unei strazi dedicate maresalului Antonescu. Presedintele nu crede ca trebuie scos tabloul maresalului din galeria fostilor prim-ministri, din palatul guvernului: "Vorbind despre istoria Germaniei si mentionand ca, o vreme, cancelar al Germaniei a fost Hitler, asta nu inseamna a-l reabilita pe Hitler". Ion Iliescu a precizat ca Antonescu este o personalitate "contradictorie", cu merite in reprimarea rebeliunii legionare si pentru ca nu a marsat la presiunile germanilor pentru epurarea etnica, insa a spus ca a fost vinovat de pogromurile de la Iasi si actele represive de pe teritoriul Basarabiei si Transnistriei.























































