Editura Didactica si Pedagogica - evacuata

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Conducerea Ministerului Educatiei cere Editurii Didactice si Pedagogice sa paraseasca cladirea in care functioneaza, dupa ce, printr-o hotarare de guvern, aceasta a trecut din administrarea editurii

Conducerea Ministerului Educatiei cere Editurii Didactice si Pedagogice sa paraseasca cladirea in care functioneaza, dupa ce, printr-o hotarare de guvern, aceasta a trecut din administrarea editurii in proprietatea MEC. ,Astazi trebuie sa evacuam sediul si sa ne mutam intr-o cladire degradata, fara lumina, geamuri si fara apa. MEC ne someaza sa parasim cladirea fara sa ni se ofere un spatiu corespunzator", spune Dan Dumitru, redactor-sef al editurii. In replica, secretarul general al Ministerului Educatiei, Adrian Gorun, spune ca ,s-a solicitat ca editura sa aiba alt sediu, intrucat spatiul este acum al ministerului. Ocupa o jumatate din cladire si sunt o multime de directii pe care noi nu avem unde sa le plasam, exista o criza a locurilor in minister. E problema lor sa-si caute spatiu, nu a noastra".

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite