Ecaterina Andronescu nu mai este ministru

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

In fiecare dimineata de marti, ministrul Educatiei lipseste din sediul MEC si nu raspunde la telefonul mobil. Pentru patru ore, d-na Andronescu uita de problemele globale si punctuale ale ministerului

In fiecare dimineata de marti, ministrul Educatiei lipseste din sediul MEC si nu raspunde la telefonul mobil. Pentru patru ore, d-na Andronescu uita de problemele globale si punctuale ale ministerului pe care il conduce si vine la catedra, in fata studentilor Facultatii de Chimie Industriala a Universitatii Politehnica din Bucuresti. "Meseria mea este aceea de profesor si numai pentru o perioada ocup fotoliul de ministru", ne-a spus, marti dimineata, d-na Ecaterina Andronescu, intrand apoi grabita la cursul de "Chimia fizica a starii solide". Zece studenti (sapte fete si trei baieti) din anul IV, care studiaza la aceasta specializare, o asteptau linistiti pe d-na profesoara in sala DO13 din complexul Polizu. Timp de patru ore, studentii au aflat cate ceva din tainele unei discipline complexe. In sala de curs era cald si totul stralucea de curatenie. Incaperea face nota discordanta fata de celelalte sali de curs si laboratoare, unde geamurile nu se inchid bine si vantul suiera pe coridoare. N-a fost nevoie decat de cateva minute pentru ca prof. univ. Ecaterina Andronescu sa acopere tabla neagra cu desene complicate, diagrame si formule. Expunerea profesorului a fost intrerupta, uneori, de intrebarile studentilor. D-na ministru preda liber si nu se ajuta niciodata de materiale scrise. "Cum trasam curba lichidus?", i-a intrebat, la un moment dat, d-na ministru pe studenti. Dupa cateva clipe de ezitare, tinerii au dat diferite raspunsuri. Profesorul a intrebat insa, din nou, pana a obtinut raspunsul corect. "Are foarte multa rabdare cu noi si niciodata nu termina cursul pana ce nu e sigura ca toti intelegem", ne spunea, in pauza, o studenta. Nimeni nu lipseste de la orele ministrului Educatiei, poate si pentru faptul ca aici nu se pun absente. "Daca dansa renunta la problemele ministerului pentru noi, atunci noi cum sa lipsim de la ore?", marturisea un student. Cursul seamana mai mult cu un seminar. Totul este interactiv si studentii sunt solicitati sa dea raspunsuri la intrebari. Studentii spun ca rareori locul de la catedra este ocupat de un inlocuitor al d-nei ministru.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite