Dupa o viata de munca - la dispozitia bunului plac al autoritatilor

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

La stabilirea cuantumului unei pensii trebuie sa se ia in considerare toate acele venituri pentru care, pe perioada de activitate, s-a platit CAS. Principiul acesta, inatacabil in orice stat de drept,

La stabilirea cuantumului unei pensii trebuie sa se ia in considerare toate acele venituri pentru care, pe perioada de activitate, s-a platit CAS. Principiul acesta, inatacabil in orice stat de drept, este, de altfel, mentionat la modul general in cap. I art. 2 al Legii 19/2000 si este bine ilustrat in cuprinsul legii respective si al normelor de aplicare. DAR, atentie, el se aplica numai perioadei de dupa 1.04.2001; pentru perioada majoritara a activitati, plasata inainte de aceasta data, perioada de 35-40 ani, acest principiu este ignorat ca si cum n-ar exista si n-ar fi recunoscut (daca mai era nevoie) de chiar legea mentionata. Casele teritoriale de pensii au aplicat acest mod vicios de calcul al pensiilor la indicatia CNPAS, care, la randul ei, invoca articolul 164 din Legea 19/2000. Acest articol suna astfel: "La determinarea punctajelor anuale pana la intrarea in vigoare a prezentei legi se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inregistrare a acestora in carnetul de munca astfel: a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977; b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991; c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991." Aceasta formulare naste, cel putin pentru mine ca nespecialist, urmatoarea intrebare: A vrut legiuitorul ca punctajele pentru anii anteriori aplicarii acestei legi sa fie determinate numai de salariile brute sau nete, indiferent de baza de calcul a CAS-ului la momentul respectiv, sau scopul acestui articol este doar de a preciza natura salariilor - brute sau nete - ce trebuie folosite pentru perioadele mentionate? Un raspuns afirmativ la prima parte a intrebarii atrage culpa Parlamentului care a legiferat un articol, dupa parerea mea, neconstitutional, intrucat nationalizeaza o parte din drepturile mele aferente unei munci de 38 ani. Daca este valabila ipoteza din partea finala a intrebarii, atunci vina apartine CNPAS, care nu s-a documentat asupra intentiei reale a legiuitorului si s-a prevalat de o formulare oarecum ambigua a articolului respectiv. Presedintele CNPAS, dl. Ciotlos, semnatarul circularei catre casele judetene de pensii prin care li se cerea sa calculeze pensiile numai pe baza salariilor tarifare din cartea de munca, ilustra intr-o emisiune TV, foarte jovial si convingator, grija autorilor legii pentru drepturile viitorilor pensionari, prin prevederea de a se calcula punctajele cu cinci zecimale. Vezi, Doamne, este inadmisibil sa fiu pagubit cu 16 lei/luna, dar este intru totul acceptabil juridic si moral daca paguba este de cateva sute de mii de lei lunar. Probabil ca in lipsa de argumente valabile, autorii acestei nedreptati vor zice in ultima instanta: "Ne pare rau, dar nu avem bani". Pot intelege acest trist argument, dar el nu justifica incorecta calculare a punctajelor individuale atat timp cat guvernul are posibilitatea de a stabili anual valoarea punctului de pensie in functie de resursele disponibile. De fapt, prin calcularea inadecvata a punctajelor individuale se incalca principala ratiune a aparitiei Legii 19/2000, aceea de constituire a unor criterii unice, echitabile si stabile in timp pentru calcularea pensiilor - acestea trebuie sa fie proportionale cu contributia fiecaruia la fondul de pensii, pe intreaga durata a activitatii. Acte discutabile sau chiar arbitrare au mai fost elaborate de guvernantii nostri; acest ultim, nici nu stiu cum sa-i spun, abuz, sfidare, le intrece, cred, pe toate pentru ca efectele lui se extind pe zeci de ani si vor fi resimtite, in proportii diferite, de milioane de viitori pensionari. ing. Bogdan Stanchevici, Bucuresti

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite