Donald Rumsfeld, pentru prima oara in Afganistan
0Vizita sa a coincis cu ranirea a trei soldati americani
Ministrul american al apararii, Donald Rumsfeld, a ajuns, ieri, pentru cateva ore, la baza Bagram, la nord de Kabul, controlata de fortele americano-britanice, fiind primul oficial american care viziteaza Afganistanul de la inlaturarea regimului taliban. La Bagram, ministrul american al Apararii s-a adresat trupelor americane stationate in regiune. De asemenea, el a avut programata o scurta intalnire cu Hamid Karzai, desemnat sa conduca noua administratie interimara afgana, care isi va prelua mandatul la data de 22 decembrie. Vizita in Afganistan face parte dintr-un turneu-fulger al oficialului american in cateva state din Asia Centrala, despre care nu s-au furnizat detalii, din motive de securitate. Intre timp, cel putin trei soldati din fortele de marina ale SUA au fost raniti, duminica, de o explozie care a avut loc pe aeroportul din Kandahar. Se crede ca soldatii au fost surprinsi de explozie, in timp ce incercau sa dezamorseze munitia ramasa neexplodata in jurul aeroportului.























































