Donald Rumsfeld, pentru prima oara in Afganistan

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Vizita sa a coincis cu ranirea a trei soldati americani

Ministrul american al apararii, Donald Rumsfeld, a ajuns, ieri, pentru cateva ore, la baza Bagram, la nord de Kabul, controlata de fortele americano-britanice, fiind primul oficial american care viziteaza Afganistanul de la inlaturarea regimului taliban. La Bagram, ministrul american al Apararii s-a adresat trupelor americane stationate in regiune. De asemenea, el a avut programata o scurta intalnire cu Hamid Karzai, desemnat sa conduca noua administratie interimara afgana, care isi va prelua mandatul la data de 22 decembrie. Vizita in Afganistan face parte dintr-un turneu-fulger al oficialului american in cateva state din Asia Centrala, despre care nu s-au furnizat detalii, din motive de securitate. Intre timp, cel putin trei soldati din fortele de marina ale SUA au fost raniti, duminica, de o explozie care a avut loc pe aeroportul din Kandahar. Se crede ca soldatii au fost surprinsi de explozie, in timp ce incercau sa dezamorseze munitia ramasa neexplodata in jurul aeroportului.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite