Doi escroci luau spagi si mancau pe cheltuiala patronilor de restaurante
0Un sofer la Primaria Capitalei si un individ care pretinde ca a fost politist au fost retinuti in acest caz
Doi falsi inspectori la OPC si Primaria Capitalei au fost retinuti, miercuri, de politisti, dupa ce au luat bani si produse de la mai multe firme pe care le "controlau". Unul dintre ei, Dragomir Mitica, de 43 de ani, pretinde ca a fost politist, iar celalalt, Ursachi Marcel, de 43 de ani, lucreaza ca sofer la Primaria Capitalei. Escrocii au fost prinsi de lucratorii Serviciului Economico-Financiar al Sectorului 2 Politie, pe terasa restaurantului "Waterloo" din strada Traian. Potrivit unor surse judiciare, conducerea primariei de sector reclamase ca o grupare de falsi inspectori "controleaza la sange" agentii economici, amenintandu-i cu inchiderea unitatilor daca nu platesc taxa de protectie. Speriati, patronii plateau spaga sau le ofereau mese imbelsugate, sperand sa scape cu fata curata. Miercuri seara, escrocii, care obisnuiau sa-si lase numerele de telefon celor aflati sub "protectia" lor, au fost atrasi in capcana si incatusati. Pretextand ca au nevoie de niste autorizatii, oamenii legii le-au cerut "inspectorilor" o intalnire "de afaceri" la restaurantul "Waterloo". Dragomir si Ursachi au fost adusi la sectie, pentru cercetari. Anchetatorii au stabilit ca unul dintre "controalele" lor a avut loc la data de 24 august a.c., la terasa unui restaurant de pe Bd. Basarabiei. Amenintand cu inchiderea unitatii, cei doi au cerut de mancare si de baut, refuzand, apoi, sa achite nota de plata. In mod similar au procedat si la alte terase, unde valoarea consumatiei era de cateva milioane lei. In urma perchezitiei, asupra lui Dragomir au fost gasite mai multe legitimatii false, printre care una de consilier guvernamental, una de membru al Asociatiei Consumatorilor Romani, o legitimatie de la SANEPID, un certificat de luptator in Revolutie si o legitimatie de membru PDSR. La randul sau, Ursachi avea o legitimatie de inspector la Corpul de Control al Primariei Capitalei. Comisarul-sef Gheorghe Constantin, aflat la comanda Politiei Sectorului 2, ne-a declarat ca escrocii vor fi prezentati procurorilor, cu propunerea de arestare preventiva pentru inselaciune si uzurpare de calitati oficiale.























































