Doi copii ai strazii au murit, iar alti cinci sunt in stare grava la spital

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Doi copii ai strazii au murit si alti cinci au fost internati in stare grava la Spitalul Universitar din Bucuresti, dupa ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon in canalele de termoficare ale

Doi copii ai strazii au murit si alti cinci au fost internati in stare grava la Spitalul Universitar din Bucuresti, dupa ce s-au intoxicat cu monoxid de carbon in canalele de termoficare ale cartierului Grozavesti. Cauza tragediei o reprezinta un incendiu izbucnit in subteranele Capitalei, unde traiesc mii de copii, cei mai multi avand varste intre 10 si 15 ani. Incendiul a izbucnit in jurul orei 15,30 si a fost observat de functionari ai Primariei Sectorului 6. Au fost chemati pompierii si acestia au scos din canale 7 copii. Simon Zeinescu si David Alexandru, ambii de 13-14 ani, erau decedati. Ei au fugit de la o casa de copii din Tulcea si se aciuasera in Grozavesti, chiar in apropierea podului cu acelasi nume si a cartierului studentesc. Au mai fost scosi Mihaela Judene, 22 de ani, Gheorghe Eremia, 34 de ani, Marius Iurciuc, 22 de ani, si alti doi baieti a caror identitate nu este cunoscuta. Unul dintre ei se afla la terapie intensiva, sansele sale de salvare fiind minime. Pompierii spun ca in canalul cuprins de incendiu, probabil de la o lumanare, folosita de copii pentru iluminarea subteranelor, traiau zeci de boschetari. Din fericire, la ora izbucnirii focului, in canal se aflau doar cele 7 persoane gasite de pompieri si scoase la suprafata. Dupa stingerea focului, pompierii au mai controlat o data toata reteaua de canale pentru a descoperi si alte eventuale victime. Seful Sectiei de politie nr. 6, colonelul Cristinel Eftimie, spune ca multi dintre copiii gasiti in canale la Grozavesti au fost evacuati si trimisi acasa la familii. Autoritatile locale au promis ca vor securiza intrarile in galerii si ca nu toate gurile de canal vor fi pazite. Nu s-a intreprins nimic din toate acestea si aurolacii au revenit pe vechile amplasamente. In urma cu putine saptamani, tot in sectorul 6, 2 "canalisti" au murit opariti cu apa fiarta, de la conducta de termoficare sparta in Pasajul "Lujerului". In alte cazuri, zeci de persoane au fost ranite ca urmare a incendiilor provocate de aurolaci in canale. Cu toate acestea, masurile impuse pentru igienizarea acestor zone si gasirea unor solutii pentru cazarea corespunzatoare a boschetarilor intarzie. Foto: Valeriu TANASOFF

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite