Diplomaţi sud-coreeni, ameninţaţi cu moartea
0Ministerul sud-coreean de Externe a anunţat, ieri, deschiderea unei anchete în legătură cu informaţiile apărute în presa de la Seul, potrivit cărora doi din diplomaţii săi au fost
Ministerul sud-coreean de Externe a anunţat, ieri, deschiderea unei anchete în legătură cu informaţiile apărute în presa de la Seul, potrivit cărora doi din diplomaţii săi au fost ameninţaţi cu moartea de către spioni nord-coreeni. Ameninţările, survenite în plină criză nucleară nord-coreeană, au fost confirmate de MAE de la Seul. 'În pofida acestora, diplomaţii în cauză nu au cedat ameninţărilor şi nicio informaţie nu a scăpat'', se spune într-un comunicat, apărut după publicarea unui articol în cotidianul "Hankook", care susţine că doi spioni nord-coreeni ar fi în spatele acestor ameninţări. Diplomaţii sud-coreeni au fost abordaţi în două ţări diferite, în Africa şi Asia, care au relaţii diplomatice cu ambele Corei. (AP)























































