Din 2002, gardienii publici devin politisti municipali
0Gardienii publici din toata tara vor deveni, incepand de anul viitor, politisti municipali sau comunitari, in functie de statutul localitatii in care activeaza. Sefii corpurilor gardienlor publici
Gardienii publici din toata tara vor deveni, incepand de anul viitor, politisti municipali sau comunitari, in functie de statutul localitatii in care activeaza. Sefii corpurilor gardienlor publici si cei ai inspectoratelor judetene de politie vor primi, incepand de astazi, copii ale unui protocol semnat saptamana trecuta de Inspectoratul General al Politiei si Uniunea Corpurilor Gardienilor Publici din Romania. Conform documentului, sefii inspectoratelor judetene trebuie sa-i sprijine pe cei ai gardienilor publici sa ia in paza institutii publice de interes local, sa stabileasca itinerarii de patrulare in localitati, urmand ca patrulele sa fie formate din politisti si gardieni publici. Protocolul mai stipuleaza obligativitatea ca politistii sa ofere informatii gardienilor publici pentru identificarea unor persoane. Cele doua institutii vor colabora de acum inainte pentru depistarea si prinderea indivizilor periculosi, a dezertorilor, evadatilor, criminalilor, spargatorilor sau talharilor. Totodata, inspectoratele de politie vor aviza incadrarea persoanelor in Corpul gardienilor publici si vor inlatura pe cei care comit frecvent abateri disciplinare. Gardienii publici, la fel ca si politistii, nu vor putea sa fie mentionati ca martori in procesele-verbale de constatare a unor contraventii sau infractiuni. Totusi, gardienii nu pot face cercetari, dar modul in care au fost finalizate acestea in cazul unor infractori depistati de ei va fi comunicat Corpului. Inspectoratele judetene de politie vor asigura inzestrarea cu armament si munitie la capacitate, conform legii, a corpurilor de gardieni, in functie de tipul misiunilor. Controalele asupra felului in care gardienii isi fac treaba in teren se pot organiza numai in comun cu Corpul, pe baza unor delegatii speciale. In discutiile care au fost legate de integrarea celor doua institutii la nivel local, cea mai des intalnita idee a fost aceea a transformarii institutiei gardianului public in politie municipala, in subordinea si la dispozitia autoritatii locale, probabil a Prefecturii.























































