Deputatul Marian Săniuţă propune alianţă PSD - PNL
0Deputatul PSD Marian Săniuţă se pronunţă pentru o alianţă între social-democraţi şi liberali, considerând că România trebuie guvernată după un program social-liberal. 'În opinia
Deputatul PSD Marian Săniuţă se pronunţă pentru o alianţă între social-democraţi şi liberali, considerând că România trebuie guvernată după un program social-liberal.
'În opinia mea, acest program ar trebui susţinut doar de PSD şi PNL. O alianţă pe baza unui asemenea program ar fi cea mai potrivită variantă pentru România în următorii 10 ani', a declarat marţi, într-o conferinţă de presă, Marian Săniuţă.
El a explicat că partea socială a programului este necesară deoarece ţara noastră are încă probleme în ceea ce priveşte lupta cu sărăcia, fiind nevoie de măsuri sociale de susţinere a pensionarilor, agricultorilor, tinerilor, dar şi a educaţiei şi învăţământului.
Potrivit lui Săniuţă, este nevoie şi de componenta liberală, pentru susţinerea capitalului propriu, care trebuie susţinut şi încurajat în continuare.
Totuşi, Săniuţă nu a fost explicit în ceea ce priveşte modul de realizare a acestei posibile alianţe şi nici în ceea ce priveşte momentul în care aceasta ar trebui făcută. El a arătat însă că vrea să vadă şi partidele care ar fi interesate de relaţia cu PSD, deoarece 'PSD are cei mai mulţi parlamentari şi el ar trebui să primească oferte, nu să ceară'.
Pe de altă parte, Săniuţă a afirmat că toată campania PSD privind demiterea preşedintelui Traian Băsescu a fost dominată de 'amatorism'.
'Această etapă a analizelor atente şi demisiilor de onoare este foarte importantă pentru PSD, în perspectiva alegerilor care vor urma de acum încolo', a spus Marian Săniuţă.























































