Copiii vor merge la scoala obligatoriu de la 6 ani

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Comisia de invatamant a Camerei Deputatilor a fost de acord, ieri, cu propunerea ministrului Ecaterina Andronescu de generalizare a invatamantului obligatoriu de 9 ani prin transformarea grupei

Comisia de invatamant a Camerei Deputatilor a fost de acord, ieri, cu propunerea ministrului Ecaterina Andronescu de generalizare a invatamantului obligatoriu de 9 ani prin transformarea grupei pregatitoare de la gradinita in clasa intai, incepand cu anul scolar 2003/2004. Majoritatea deputatilor s-au pronuntat pentru ca elevii sa fie cuprinsi in invatamantul primar obligatoriu de la 6 ani, iar clasele sa fie renumerotate, astfel incat grupa pregatitoare sa devina clasa intai, clasa intai sa devina clasa a II-a etc. Ciclul primar va avea o durata de 4 ani, iar ciclul gimnazial o durata de 5 ani.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite