Consumatorii nu vor plati pierderile de pe reteaua de distributie a energiei termice

0
0
Publicat:
Ultima actualizare:

Intr-o sedinta-fulger, convocata ieri la Ministerul Finantelor, secretarul de stat Gheorghe Gherghina, impreuna cu primarii de sector si cu Radu Opaina, director general al RADET, au incercat sa

Intr-o sedinta-fulger, convocata ieri la Ministerul Finantelor, secretarul de stat Gheorghe Gherghina, impreuna cu primarii de sector si cu Radu Opaina, director general al RADET, au incercat sa lamureasca cum stau lucrurile cu facilitatile pentru populatie pentru plata energiei termice si cu acoperirea de catre consumatori a pierderilor de pe reteaua de distributie. Principala problema a constituit-o incurcatura legislativa legata de aparitia unei noi Ordonante de Urgenta nr. 5/2003, care a fost interpretata ca ar anula facilitatile prevazute in precedenta ordonanta. "Noua ordonanta inglobeaza facilitatile Ordonantei 6/2003, iar in plus prevede atat stabilirea unui cadru legal privind modalitatile de facturare a energiei termice, cat si acordarea catre populatie de ajutoare de incalzire cu mult mai mari decat cele anterioare", a declarat Gheorghe Gherghina, secretar de stat in Ministerul Finantelor. Una dintre cele mai controversate probleme viza plata de catre consumatori a pierderilor de pe retea. "Vreau sa spun clar ca cetatenii nu vor plati in cursul lunilor februarie si martie pierderile de pe retelele de transport si distributie a agentului termic", a adaugat Gherghina. Pentru Bucuresti, Autoritatea Nationala de Reglementare pentru serviciile publice de gospodarire comunala va restabili periodic cuantumul mediu al pierderilor in retele, pierderi care stau la baza determinarii tarifului de distributie a energiei termice pentru RADET. Modul de determinare a nivelului mediu al pierderilor se va face, incepand din luna martie, tinandu-se seama de nivelul pierderilor pe fiecare punct termic. In cazul unor cresteri ale pierderilor fata de cele recunoscute in tariful actual, aceasta crestere se va suporta prin majorarea subventiilor alocate de la buget, mai spune reprezentantul Finantelor. "Pentru a elimina eventualele neintelegeri, precizam ca, pentru consumurile lunii februarie, factura pentru energie termica la blocurile necontorizate se va calcula, potrivit OG 6/2003, folosind media consumurilor din sistemul contorizat, iar cetatenii vor beneficia de ajutoare de incalzire potrivit OUG 5/2003", a mai precizat secretarul de stat din Ministerul Finantelor. La punctele termice si retelele secundare unde pierderea este peste nivelul mediu recunoscut in tarif, s-a stabilit sa se initieze cu prioritate lucrari de reabilitare in vederea reducerii pierderilor. Finantarea acestor lucrari se va face atat din credite externe contractate de catre stat, cat si din alocatii bugetare, a mai spus Gherghina.

Top articole

Partenerii noștri


Ultimele știri
Cele mai citite