Congresul american l-a autorizat pe Bush sa foloseasca forta impotriva Irakului
0* Seful administratiei SUA a primit acum mana libera sa-l loveasca pe Saddam, chiar daca Natiunile Unite nu sunt de acord cu acest lucru * Votul din Senat i-a divizat pe democrati
Casa Alba a obtinut, ieri dimineata, o victorie extrem de importanta, dupa adoptarea de catre cele doua Camere ale Congresului Statelor Unite -cu o majoritate semnificativa si fara modificari majore- a proiectului de rezolutie prin care presedintele George W. Bush este autorizat sa utilizeze toate mijloacele necesare, inclusiv forta, pentru a garanta ca armele de distrugere in masa detinute de regimul de la Bagdad nu-i vor pune in pericol pe americani. La 11 ani de la adoptarea unei rezolutii asemanatoare, prin care George Bush, tatal actualului presedinte american, primea puteri similare din partea Congresului, Senatul majoritar democrat si Camera Reprezentantilor, majoritar republicana, au fost de acord cu declansarea unei campanii militare asupra Irakului, in cazul in care conducerea irakiana nu-si va respecta obligatiile asumate in fata Natiunilor Unite in privinta dezarmarii. In Senat, textul a fost adoptat cu 77 de voturi pentru si 23 impotriva, iar in Camera Reprezentantilor cu 296 de voturi pro si 133 contra. La scurt timp dupa votul Senatului, Bush a declarat ca, prin acest vot, "Congresul SUA a transmis un mesaj clar comunitatii internationale si Consiliului de Securitate al ONU", care acum va fi mult mai hotarat sa adopte un proiect de rezolutie similar, inaintat de mai multa vreme de Washington si Londra. "Presedintele Saddam Hussein si regimul sau aflat in afara legii reprezinta o amenintare grava la adresa regiunii, la adresa lumii si la adresa SUA. Lipsa de actiune nu constituie o optiune, dezarmarea este insa un imperativ", a spus Bush, precizand insa ca administratia sa nu a luat deocamdata nici o decizie in privinta lansarii unei campanii militare impotriva Irakului. Liderul Casei Albe a mai afirmat ca va coopera cu ONU si va respecta prevederile rezolutiei adoptate in Congres, prin care presedintele se angajeaza sa incerce sa obtina sprijinul Consiliului de Securitate pentru o interventie militara, sprijin care nu mai este insa obligatoriu. Ca o concesie facuta democratilor, textul rezolutiei adoptate de Senat si Camera Reprezentantilor ii cere lui Bush sa apara in fata Congresului, fie inaintea, fie in 48 de ore de la declansarea unei eventuale interventii militare, pentru a declara ca toate caile diplomatice au fost epuizate si singura modalitate de a solutiona criza irakiana este o actiune in forta. Rezolutia ii mai cere presedintelui sa informeze Congresul, o data la 60 de zile, asupra evolutiei unui eventual razboi impotriva Irakului. Nu in ultimul rand, Bush trebuie sa garanteze ca o interventie militara impotriva regimului de la Bagdad nu va prejudicia cu nimic eforturile de a neutraliza gruparile teroriste de pretutindeni ale retelei Al-Qaida. "Credem ca este important ca SUA sa vorbeasca cu o singura voce. Nu este o rezolutie republicana, nici una democrata", a declarat, ieri, Tom Daschle, liderul majoritatii democrate din Senat, caruia i se datoreaza in mare parte adoptarea textului in Camera superioara a Congresului. Chiar si democratii care au votat in favoarea rezolutiei au avertizat insa ca, in cazul in care americanii vor lansa o campanie militara in mod unilateral, fara sprijinul aliatilor, se va crea un precedent periculos ce va fi utilizat de alte state, in detrimentul SUA si al intregii lumi. De altfel, in Senat textul rezolutiei a reusit sa produca o ruptura in randul democratilor, 29 votand in favoarea ei, iar 21 impotriva.























































