Colindatorii sunt platiti cu bonuri de masa
0Ca in fiecare an, in ajunul Sarbatorilor de iarna, pe strazile Capitalei isi fac aparitia cetele de uratori veniti din comunele invecinate, dar si din tara. In grupuri de cate 10-15, comandati de
Ca in fiecare an, in ajunul Sarbatorilor de iarna, pe strazile Capitalei isi fac aparitia cetele de uratori veniti din comunele invecinate, dar si din tara. In grupuri de cate 10-15, comandati de cate un "staroste", flacaii, imbracati in costume populare, aduc traditia in inima cartierelor aglomerate, facandu-i pe multi sa-si aminteasca de meleagurile natale. Zgomotul este mare, alarmele masinilor urla iesite parca din cuircuite, in timp ce bubuiala tobelor, conform datinei strabune, alunga pe cat posibil dracii ce cuteaza sa se apropie de apartamentele gospodarilor. Daca in alti ani colindatorii zaboveau mai mult pe stradutele intortocheate dintre blocuri, anul acesta, spectacolul dureaza ceva mai putin si este mult diluat in semnificatii. Colinda "live" pierde in fata inregistrarilor oferite de televiziuni. Si nici bucurestenii nu mai platesc colindatorii ca odinioara. Covrigii, nucile si merele sunt demodate. Atunci cand primesc astfel de daruri, colindatorii se uita chioras la ele si pleaca bombanind. Ei asteapta, in primul rand, bani. Dar, pe langa parale si alimente, uratorii au inceput sa capete si cadouri neconventionale: "Sa mor io daca anu' asta n-a fost misto!, zice Ionut Tanase, un colindator venit din Adunatii Copaceni sa faca bani la Bucuresti. Ne-am dus sa cantam la o crasma din Rahova, da' patronu' n-avea bani sa ne dea, ca abia daschisese. Asa ca ne-a pus tuica in pahare. Am baut, ne-am incalzit, l-am colindat si-am plecat mai departe. In general primim de toate: mancare, coliva, mere, biscuiti, da' cel mai bine e cand ni se dau bani. La Podul din Colentina a venit o doamna blonda si ne-a dat opt bonuri de masa de 70.000 de lei fiecare. Pomana curata! Alt barbat pe care l-am colindat n-avea marunt. Atunci ne-a dat si el un bon de masa. Ne-am bucurat, dar nu stiu cum sa le impartim, ca suntem 21 de oameni". Colindatorii au fost si anul trecut in Bucuresti, dar in numar mai redus. In patru zile au castigat 350.000 de lei de caciula, mere, biscuiti si napolitane. Cam putin. Anul acesta vor sa bata recordul. Si-au facut rost de tobe mai bune, de costume si de blanuri de urs. Intentioneaza sa ramana in Capitala pana la Craciun. Acum sunt gazduiti de varul lui Ionut, care locuieste in Ferentari. Se inghesuie, dorm cap la picioare, dar e cald. Dimineata, devreme, o pornesc iar la drum, Bum! Bum! Bum!, facand un zgomot infernal pe strazi, colindand si asteptand cu sufletele inghetate sa primeasca ceva mai bun decat anul trecut.























































