Circa 600 de firme au fost înregistrate de români în mai multe oraşe din Bulgaria în ultimii ani
0Directorul Camerei Bulgaro-Române de Comerţ şi Industrie din Ruse, Emiliyan Enev, a declarat, miercuri, că, în ultimii ani, circa 600 de firme au fost înregistrate de români la Camerele de Comerţ din Bulgaria, cele mai multe astfel de societăţi fiind în Sofia şi Ruse, transmite NewsIn.
„În ultimii ani, poate sunt chiar mai multe, dar aproximativ 600 de firme bulgare au fost înregistrate la Camerele de Comerţ din întreaga Bulgarie, de către români. Cele mai multe societăţi sunt în Sofia, iar oraşul Ruse este pe locul al II-lea ”, a declarat directorul Camerei de Comerţ Bulgaro-Română din Ruse.
Potrivit lui Emiliyan Enev, cele mai multe firme înregistrate de români, ca fiind bulgare, aparţin unor oameni de afaceri din Bucureşti.
„Da, cei mai mulţi sunt din Bucureşti, iar în ce priveşte oraşul Giurgiu numărul oamenilor de afaceri cu firme în Bulgaria este nereprezentantiv. Din informaţiile pe care le am, sunt doar cinci sau şase companii. În general, majoritatea firmelor bulgare deschise de români sunt în domenii precum comerţ cu alimente, dar şi în agricultură, adică diverse utilaje folosite în agricultură”, a mai spus Enev.
Acesta a precizat că relaţiile de afaceri între întreprinzătorii din Bulgaria şi cei din România, se axează pe comerţ, Enev specificând însă că activităţile de acest gen s-au diminuat în ultima perioadă.
„Afacerile între cei din Bulgaria şi cei din România sunt în marea majoritate în domeniul comerţului cu alimente, bazându-se pe diferenţele de preţuri, în Bulgaria acestea fiind mai mici. Însă, odată cu deprecierea leului, a devenit foarte greu pentru firmele bulgare sau cele române să facă afaceri în ţara vecină”, a încheiat Emiliyan Enev.
Camera Bulgaro-Română de Comerţ şi Industrie este o organizaţie de sprijin al afacerilor transfrontaliere, vizând asistarea activităţilor bulgare şi române în stabilirea de parteneriate comerciale, menţinerea relaţiilor de afaceri şi a schimbului de informaţii.























































